Yaşam

Dolandırıcı kendini ‘savcı’ olarak tanıttı; polis ‘çöpçü’ kılığına girip yakaladı

04 Eylül 2019 21:48

Ankara'da kendisini 'savcı' ve 'polis amiri' olarak tanıtıp çok sayıda kişiyi dolandıran A.O., cami avlusunda bir kişiyi dolandırırken, polis ekiplerinin 'çöpçü' kılığına girerek düzenlediği operasyonla suçüstü yakalandı.

Ankara Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerinin gelen ihbarlar üzerine başlattığı çalışma sonucu, bir kişinin kendisini savcı ve polis amiri olarak tanıtıp birçok kişiyi dolandırdığı tespit edildi. Yapılan çalışmaların ardından harekete geçen ekipler, incelenen güvenlik kameraları sonucunda şüphelinin A.O. olduğunu belirledi. A.O.’yu 'çöpçü' kılığında takibe alan polis ekipleri, Hacı Bayram Veli Camii avlusunda bir vatandaşı dolandırırken şüpheliyi suçüstü yakaladı.

‘FETÖ soruşturmasında adınız geçiyor’ diyerek korkuttu

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerinin yaptığı çalışma sonucu, A.O.’nun, mağdur vatandaşlarla telefonla irtibat kurduğunu ve kendisini savcı ve polis amiri olarak tanıttığını tespit etti. Öte yandan A.O.’nun mağdurları, ‘FETÖ soruşturmasında adınız geçiyor’ diyerek korkuttuğu ve aklamak için para talep ettiği belirlendi.

Ayrıca, şüpheli A.O.'nun bir vatandaşı arayarak FETÖ terör örgütüne yönelik operasyon düzenleyeceklerini ve bu kapsamda kendisinin de gözaltına alınacağını belirterek, mağdur vatandaşa, 'Eğer 150 bin TL para verirsen seni aklarım' dediği öğrenildi. Mağdur vatandaş da 150 bin TL değerinde altını şüpheliye verdi.

A.O.’nun otomobilinde yapılan aramada çok sayıda suçta kullanıldığından şüphelenilen cep telefonları, peruklar, şapkalar ve kıyafetler ele geçirildi. A.O., gözaltına alındı. 

(DHA)