Sağlık

Doğum kontrol ilacına erişim kesildi, Urfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı uyardı: Gebelik ile doğum sonrası anne ve çocuk ölümlerinde yükseliş var

29 Ağustos 2022 11:16

Urfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Yusuz Ezyazgan, doğum kontrolü için verilen desteklerin kesilmesi sonrası, yüzde 3.81 oran ile Türkiye’nin toplam doğurganlık hızının en yüksek olduğu il olan Urfa'da  gebelikte ve doğum sonrası anne ve çocuk ölümlerinde yükseliş olduğunu söyledi. Ezyazgan, durumun kritik boyuta ulaştığını belirtti.

Türkiye’de aile planlaması kapsamında Aile Sağlığı Merkezleri’nde kondom, doğum kontrol hapı, aylık ve üç aylık iğneler ücretsiz olarak sunuluyor. Ancak üç yıldır bu hizmetlere erişimde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Urfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Aile Hekimi Yusuf Eryazgan, bu hizmetleri temin edememenin özellikle Urfa gibi doğrum oranının yüksek olduğu bir illerde gebelikte sorunlar yaşanmasına sebep olduğunu, çocuk ölümlerini artırdığını ifade etti.

Eryazgan, Türkiye’de Aile Sağlığı Merkezleri’nde üç yıldır aile planlaması malzemelerinin dağıtılmadığını söyledi. Bu sebeple gebeliklerin ve buna bağlı ölümlerin arttığını ifade eden Eryazgan, ellerinde konuya dair kesin bir veri olmadığını ancak gerekli ilaçlara ulaşım sıkıntısı yaşandığından beri gebeliklerde artış yaşandığını ve bunu sahada yakından gördüklerini ifade etti.

Eryazgan, aile planlamasının devlet eliyle aile sağlık merkezlerinde ücretsiz verilmesinin hem aile planlaması açısından hem gebelik süreçlerinin sağlıklı geçmesi açısından önemli olduğuna dikkati çekti. Ortalama bir aile için mevcut durumdaki basit aile planlamasının yıllık bin lira gibi bir ücrete tekabül ettiğini söyleyen Eryazgan, yoksul aile oranının yüksek olduğu Urfa’da, bu durumun kimi aileler tarafından bir külfet olarak görüldüğünü vurguladı. Eryazgan, “Her şey gibi doğum kontrol malzemeleri de pahalanmış durumda. Böyle olunca kimi yoksul aileler, koruma malzemeleri alamıyor" diye konuştu.

Kontrolsüz ve sağlıksız gebelik süreçlerinin önüne geçilebilmesi ve buna bağlı ölümlerin azaltılması için Sağlık Bakanlığı’nın Aile Sağlık Merkezleri’nde bir an önce bu hizmeti yeniden sorunsuz bir şekilde başlatması gerektiğini ifade etti.