Çevre

DİSK'ten asbestli gemiye karşı Brezilya Büyükelçiliği önünde eylem

04 Ağustos 2022 17:19

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri asbest barındırdığı iddia edilen Brezilya donanmasına ait geminin Aliağa’da sökülme hazırlığına karşı Brezilya Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Üyeler, "Toksik gemi geldiği gibi gidecek" yazılı pankartı taşıdı.

Brezilya donanmasına ait tonlarca asbest barındırdığı iddia edilen “NAe São Paulo” isimli geminin söküm işlemlerinin İzmir Aliağa’daki yapılacak olmasına yönelik tepkiler sürüyor. Brezilya Büyükelçiliği önünde bir araya gelen DİSK üyeleri, geminin Aliağa’da sökülmesine onay verilmesine karşı eylem yaptı. DİSK üyeleri, “Aliağa patronların çöplüğü değildir. Zehir gemisi Nae Sao Paulo Türkiye’den defol”, “Toksik gemi geldiği gibi gidecek” pankartları açtı.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, söz konusu geminin asbest ve yakıt kalıntıları gibi büyük miktarda zehirli maddeler içerdiğini söyledi. Geminin 900 ton asbest içerdiğinin tahmin edildiğini söyleyen Görgün, şöyle devam etti:

"Hükümetin konuyla ilgili açıklamaları yetersiz ve endişe vericidir"

“Ne gemide bulunabilecek zehirli madde miktarı ne de alıcının söküm işleminin gerçek maliyetini hesaplayabilmek için bilgi yok. Nae São Paulo karkasının hurdaya ayrılmasının planlandığı İzmir Aliağa tersanesi hali hazırda kötü çalışma koşulları, düşük ücretler, yetersiz işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunlarıyla gündeme gelmektedir. Türkiye hükümetinin konuyla ilgili açıklamaları yetersiz ve endişe vericidir. İzmir halkı, sendikalar, meslek örgütleri ve ekoloji hareketleri geminin Aliağa’ya gelişine karşı protestolar düzenlemektedir. Bu protestolar, asbestin yasaklanması, halk sağlığı ve İSİG konulu talepler içermektedir.”

Gemi söküm işlemlerinin toprağa, suya ve insan sağlığına ciddi zararlar verdiğini söyleyen Görgün, “Brezilya’da, Türkiye’de veya insanların ve çevrenin korunması için gerekli güvenlik koşullarının bulunmadığı herhangi bir yerde bu tür bir sökme işlemine izin vermemeliyiz” dedi.

"Zehirden arındırılmadan Türkiye’ye gönderilmesine karşıyız”

Küresel şirketlerin açgözlülüğüne ve hükümetlerin kayıtsızlığına karşı mücadele edeceklerini söyleyen Görgün, “Geminin Basel Sözleşmesi’ne uygun şekilde zehirden arındırılmadan Türkiye’ye gönderilmesine karşıyız” açıklaması yaptı. Görgün, geminin sorumlularının ve gemiyi Brezilya’ya satan Fransa’nın, geminin uygun şekilde elden çıkartılması ve arındırılma sürecinin titizlikle yürütülmesi, halk sağlığına, çevreye ve işçilere zarar vermeden tamamlanması için sorumluluk alması gerektiğini belirtti.

DİSK olarak asbestin yasaklanması ve kalıntılarının doğru şekilde ortadan kaldırılması konusunda açık bir duruşlarının olduğunu söyleyen Görgün, asbestin ve gemi söküm işlemlerinin işçilere, halk sağlığına ve çevreye verdiği zararlara karşı mücadele edeceklerini ifade ederek şunları dile getirdi:

"Zehir gemisi NAe Sao Paulo’nun Türkiye’ye gelmesine izin verilmemesini istiyoruz"

“Küresel şirketlerin açgözlülüğüne ve hükümetlerin kayıtsızlığına karşı mücadele edeceğiz. Çünkü asbestin ticarileştirilmesini durdurmak ve mevcut kalıntılarını doğru bir şekilde ortadan kaldırmak, insanın yaşam hakkını garanti altına almak ve çevreyi korumak anlamına gelmektedir. Uluslararası denizcilik şirketlerinin ve bazı ülkelerin zenginleşmek için, Türkiye’yi ve Brezilya’yı, halk sağlığı, işçilerin hayatı ve doğanın tahribatı pahasına hurdalığa çevirmek istemelerini kabul edemeyiz. Bu bağlamda ilgili hükümetleri tarafsız, şeffaf denetimler yürütmeye ve uluslararası sözleşmelere uymaya çağırıyoruz. Brezilya ve Türk hükümetinden zehir gemisi NAe Sao Paulo’nun Türkiye’ye gelmesine izin verilmemesini istiyoruz.”