Gündem

Dışişleri'nden ABD'ye Osman Kavala tepkisi: Hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez

11 Şubat 2021 12:05

Dışişleri Bakanlığı, iş insanı ve Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın "derhal serbest bırakılması için çağrıda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı'na "Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez" yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısı yapan ABD Dışişleri Bakanlığı'na yanıt verdi.

Aksoy'un açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısı yapan açıklamasına yanıtımızı 28 Temmuz 2020 tarihinde vermiştik. Aynı içerikteki ikinci açıklamanın da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını tekrar hatırlatmak isteriz. 

Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır. 

AİHM'in Osman Kavala kararının icrasının takibi Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi'nin insan hakları konulu toplantısında gerçekleştirilmektedir. Hükümetimiz bu çerçevede gerekli bilgileri sunmaktadır. 

Türk demokrasisine darbe girişiminde bulunan FETÖ elebaşının ülkemize iadesi konusunda hukuki süreçleri bahane gösteren bir ülkenin, Türkiye'de devam eden bir hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır. 

Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez"

TIKLAYIN - ABD Dışişleri Bakanlığı, Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrıda bulundu