Politika

Dışişleri Bakanlığı: Netenyahu'nun asılsız iftiraları, kendi suçlarını örtemeyecektir

16 Kasım 2023 00:17

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Gerçeklerin dile getirilmesinden rahatsız olan Netenyahu'nun, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkındaki asılsız iftiraları, kendi suçlarını örtemeyecektir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı, "İsrail Başbakanı ve İsrail Dışişleri Bakanının İftiraları" başlığıyla açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, "Gerçeklerin dile getirilmesinden rahatsız olan Netenyahu'nun, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkındaki asılsız iftiraları, kendi suçlarını örtemeyecektir" denilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Filistin halkına karşı uyguladıkları zulüm ve katliamlarla tarihin kara sayfalarına girmiş İsrailli yetkililerin hukuktan söz etmeye hakları yoktur. Gerçeklerin dile getirilmesinden rahatsız olan Benjamin Netanyahu’nun ve Eli Cohen’in, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkındaki asılsız iftiraları, kendi suçlarını örtemeyecektir.

Meşruiyetlerini insanlık vicdanında çoktan yitirmiş olan İsrailli yetkililer, tüm dünyanın gözü önünde hastaneleri bombalayarak, kadınları ve çocukları öldürerek işledikleri suçları örtbas edemeyecekler ve dikkatleri başka yöne çekemeyeceklerdir.

Dünya kamuoyunda derin infial uyandıran bu insanlık suçlarının azmettiricileri ve failleri er ya da geç yargılanacaklardır.

Türkiye, Gazze’deki katliama karşı çıkmayı ve Filistin halkının haklı davasını desteklemeyi sürdürecektir."

TIKLAYIN - Netanyahu'dan Erdoğan açıklaması: Bize ahlak dersi veremez, insan hakları konusunda konuşacak en son kişi o

Netanyahu ne dedi?

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İsrail bir terör devletidir" ifadesine, "İnsan hakları konusunda en son konuşacak kişi Erdoğan'dır" diyerek tepki gösterdi. Netanyahu'nun açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zalimle mazlumu eşitlemek, zalimi aklamak demektir" paylaşımında bulundu.

Netanyahu, Erdoğan’ın “Gönlüm ferah olarak diyorum ki İsrail bir terör devletidir” ifadesine yanıt verdi.

Erdoğan'ın İsrail'i terör devleti olarak adlandırdığını ancak Hamas'ın terör eylemlerini desteklediğini söyleyen Netanyahu, "Bize ahlak dersi veremez. İnsan hakları konusunda en son konuşacak kişi Erdoğan'dır" diye konuştu.

Netanyahu'nun açıklamalarının ardından Erdoğan'dan dikkat çeken bir paylaşım geldi.

Erdoğan'ın paylaşımında, "Zalimle mazlumu eşitlemek, zalimi aklamak demektir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, grup toplantısında Netanyahu'ya "Gidicisin" demişti

Partisinin bugünkü grup toplantısında yaptığı konuşmasında Hamas-İsrail savaşına da geniş yer veren Erdoğan, İsrail'i "terör devleti", Hamas'ı "direnişçi" olarak nitelendirmişti. Erdoğan, İsrail Başkanı Binyamin Netanyahu'ya "Ecelin geliyor, gidicisin.. İsrail yönetimi Gazzeli çocuklara kadınlara ve sivillere karşı insanlık tarihinin en kalleş saldırılarını düzenliyor. İsrail bir terör devletidir. ” demişti.

TIKLAYIN | Erdoğan'dan yargı krizinde yeni anayasa çıkışı: Yargıtay'ın serzenişlerini gözardı edemeyiz, bize hüküm vermek değil, hakem olmak düşer