Politika

Dışişleri Bakanlığı: 1915 olayları hakkında yapılan tek taraflı açıklamaları reddediyoruz

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Ermeni Soykırımı'nın 109'uncu yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapmış; "Milyonlarca Ermeni, mülklerinin yanı sıra tarihi, kültürel ve manevi miraslarından da mahrum edildi" ifadelerini kullanmıştı

24 Nisan 2024 14:10

T24 Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, 1915 Olayları'nın 109'uncu yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklamalar uluslararası hukuka da aykırıdır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 1915 olaylarının meşru tartışma konusu olduğunu açık biçimde kayda geçirmiştir" denildi. 

Dışişleri Bakanlığı, "Bazı radikal çevreleri memnun etmek amacıyla 1915 olayları hakkında yapılan tek taraflı açıklamaları reddediyoruz" açıklamasında bulundu. 

Bakanlık, açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

"Tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklamalar uluslararası hukuka da aykırıdır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 1915 olaylarının meşru tartışma konusu olduğunu açık biçimde kayda geçirmiştir.

Tarihle ilgili bu ön yargılı ve tarafgir açıklamalar, iki toplum arasındaki uzlaşı çabalarına zarar vermenin yanı sıra nefret suçları işlemeye meyilli radikal grupları da cesaretlendirmektedir.

Tüm tarafları, Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerimize ve Ermenistan ile başlatılan normalleşme sürecine destek vermeye çağırıyoruz"

Ne olmuştu?

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Ermeni Soykırımı'nın 109'uncu yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapmış; "Milyonlarca Ermeni, mülklerinin yanı sıra tarihi, kültürel ve manevi miraslarından da mahrum edildi" ifadelerini kullanmıştı. 

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Dağlık-Karabağ'ı da hatırlatarak şu ifadeleri kullanmıştı: 

"Halihazırda 21'inci yüzyılda, 2020-2023 yıllarında, etnik temizlik politikasının yeni tezahürleri ve sonuçları ile karşı karşıya kaldık. 150 bini aşkın Ermeni, savaş, yabancı düşmanlığı, kimlik temelli suçlar, kuşatma ve nüfusa yönelik sürekli yıldırma eylemleri sebebiyle zorla yerinden edildi ve tarihi vatanlarından ayrılmaya zorlandı."