Eğitim

Dışarıdan ders verdiği üniversitede para karşılığı öğrencilerin devamsızlığını sildi; şikâyetler üzerine tutuklandı

Savcılık izni doğrultusunda takibe alınan şahsın hakkındaki iddiaların doğru olduğu öğrenildi

10 Kasım 2019 17:58

İzmir’de dışarıdan ders verdiği üniversitede para karşılığı öğrencilerin devamsızlığını sildiği iddia edilen şahıs tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, olay Bakırçay Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu'nda meydana geldi. İddiaya göre, üniversiteye dışarıdan ders veren Doğan K., devamsızlığı olan öğrencilerin para karşılığı devamsızlığını sildi. İzmir Bakırçay Üniversitesi Rektörlüğü, öğrencilerin bildirdiği iddialar üzerine durumu savcılığa haber verdi. Polis ekipleri, savcılık izni ile söz konusu kişiyi takibe aldı. Hakkındaki iddialar doğru çıkan ve suçüstü yapılan Doğan K. gözaltına alındıktan sonra, sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı.

İzmir Bakırçay Üniversitesi Rektörlüğü'nün konu hakkında yaptığı açıklama şöyle:

“Üniversitemizde 6 Kasım Çarşamba günü yaşanan olayla ilgili olarak açıklama yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu tarihte Adalet Meslek Yüksekokulu'nda meydana gelen olayda dışarıdan ders veren bir kişinin devamsızlığı olan öğrencilerle para ilişkisine girdiği anlaşılmış ve durum savcılığa bildirilmiştir. Yaşanan olayla ilgili şahıs üniversitemizin kadrolu personeli olmayıp, Adalet Meslek Yüksekokulu'na kurum dışından ders ücreti karşılığında görevlendirilen biridir. Öğrencilerimizden bazılarının ihbar ve şikâyeti üzerine üniversitemizin ilgili birimi ve güvenlik güçlerinin işbirliği neticesinde suçüstü yapılarak olay adli zemine taşınmıştır. Eğitimcilik ahlakı ve genel insani değerlerle bağdaşmayan bu durum haber alınır alınmaz doğrudan hukuki süreç başlatılmış ve ilgili şahısın adalete teslim edilmesi için gereken işlem yapılmıştır. Her ne kadar akademik ve idari personelimizden herhangi birinin olaya adı karışmamış olsa da kurumumuzda yaşanan bu esef verici olaydan dolayı üzüntümüzü beyan eder, devam eden adli sürecin takipçisi olacağımızı bildiririz." (İHA)