Kültür-Sanat

Devlet Çoksesli Korosu sezonu "Carmina Burana" ile açıyor

Yeni sezon programında 'Yunus Emre Oratoryosu', 'Mozart Requiem' ve 'Faure Requiem' gibi önemli yapıtlar yer alacak

17 Eylül 2021 12:30

Devlet Çoksesli Korosu, sezon açılışını yarın Ankara CSO Ana Salon'da "Carmina Burana" ile gerçekleştirecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Devlet Çoksesli Korosu, yeni sezonda Burak Onur Erdem şefliğinde antik kent konserleri, festivaller, dijital yayınlar ve seyircili acapella konserleri gibi  pek çok etkinliği sanatseverlerle buluşturacak.

Koro, 26 Eylül'de de Aspendos Antik Kenti'nde olacak

Koronun yeni sezon programında, 2021 Yunus Emre Yılı etkinlikleri kapsamında seslendirilecek Ahmet Adnan Saygun'un "Yunus Emre Oratoryosu", koro müziğinin ölümsüz eserlerinden "Mozart Requiem" ve "Faure Requiem" gibi önemli yapıtlar yer alacak.

Koro, sezon açılışını yarın Ankara CSO Ana Salon'da "Carmina Burana" ile yapacak. Carl Orff’un ölümsüz sahne kantatı "Carmina Burana", 26 Eylül'de de Aspendos Antik Kenti'nde dinleyicileri tarihi doku ve müziğin eşsiz birlikteliğiyle buluşturacak.

Koro, 50. İstanbul Müzik Festivali'nin açılışında sahne alacak

50. İstanbul Müzik Festivali açılış konserinde ise Devlet Çoksesli Korosu, Tekfen Filarmoni Orkestrası ile sahne alacak. Konserde Türk besteci Hasan Uçarsu'nun "Toprak Sever İnsanları Birer Birer" eserinin dünya prömiyeri gerçekleştirilecek.

Koro, üyesi olduğu Avrupa Profesyonel Korolar Birliği aracılığıyla da Avrupa'daki müzikseverlere de ulaşacak. Devlet Çoksesli Korosu'nun Avrupalı bestecilere yazdırdığı Türkçe eserler de bu yayın serisinde yer alacak. Giovanni Bonato'dan Yunus Emre'nin, Henning Sommerro'dan Mevlana'nın, Eurico Carrapatoso'dan Nazım Hikmet'in dizelerinin dinletileceği yayınlarda eserlerin dünya prömiyerleri de gerçekleştirilecek.

Orhan Veli'nin "Anlatamıyorum" şiiri, Sean Doherty'nin bestesinden, ilk defa Vox Nostra'nın "Bizim Sözümüz" yayınında dinleyiciyle buluşacak. (AA)