Politika

Meclis'te 'şerefsiz' tartışması: AKP'li Ensarioğlu, DEM Partili Beştaş'ın üzerine yürüdü

25 Haziran 2024 18:23

Güncelleme: 26 Haziran 2024 02:08

T24 Haber Merkezi

Bayram tatilinin ardından mesaiye başlayan TBMM Genel Kurulu'na, 20 Haziran gecesi Diyarbakır ve Mardin sınır köylerinde başlayan, 15 kişinin hayatını kaybettiği yangın gündemi damga vurdu. Süreç içinde valiliklerin belediye başkanlarını yangın koordinasyonuna dahil etmediğini söyleyen DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, "enin Valin kimdir, benim vekilim arıyor telefona çıkmıyor? Kriz Koordinasyon kruuyorsun, benim milletvekili arkadaşımı, belediye başkanımı niye dahil etmiyorsun? Yerel yönetim değil mi?" diye sordu. Yangın sonrası sosyal medyada Kürtlere yönelik ayrımcılık ve nefret söylemini de gündeme taşıyan Koçyiğit, "Sosyal medyada akşama kadar Kürt halkına 'Ölün, yanın' diyenler var. Milyonlarca cumhuriyet savcısı sizin emrinizde, bir tane soruşturma açtınız mı?" diyerek, AKP'li Kürt vekillere de sitem etti.  

Koçyiğit, "Ben içinizdeki Kürt vekillere sesleniyorum: Kurmê darê ji darê ye (Ağacın kurdu kendi içindedir)" dediği sırada, MHP'nin TBMM Başkanvekili Celal Adan tarafından mikrofonu kapatıldı. 

Bir diğer tartışma da yine yangın önerisi sırasında AKP ve DEM arasında yaşandı. AKP Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu'nun, DEM Parti Milletvekili Meral Danış Beştaş'a yönelik 'şerefsiz' ifadesini kullanması üzerine Beştaş da Ensarioğlu’na “sensin şerefsiz” diye bağırdı. Ensarioğlu, daha sonra kürsüde bulunan Beştaş'ın üzerine yürüdü. 

Meclis, 1 Temmuz'da tatile girmeyecek

Genel Kurul'da AKP'nin "Meclis'in çalışma takvimine" ilişkin grup önerisi ise kabul edildi. Buna göre Meclis 1 Temmuz'da tatile girmeyerek, çalışmalarına devam edecek.

Genel Kurul, 26 Haziran'da Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifinin görüşmeleri tamamlana kadar, 3 Temmuz'da da Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri tamamlana kadar çalışmalarına devam edecek.

Genel Kurul, 31 Temmuz'a kadar Salı, Çarşamba ve Perşembe günü birleşimlerinde denetim konularının görüşülmeyerek gündemin, "Kanun Teklifleri ile Komisyonlardan Gelen Diğer İşler" kısmında yer alan işlerin görüşecek.

AKP Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, grup önerisi üzerine söz alarak, şu ifadeleri kullandı:

"TBMM'nin İç Tüzük'ün 5'inci maddesine göre 1 Temmuz 2024'te tatil girmesi gerekiyordu fakat tatile girmeyerek çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Amacımız: Meclisin çalışması, vatandaşın lehine olan kanunların çıkması."

 

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, Saadet Partisi, İYİ Parti ve CHP'nin "orman yangınları" DEM Parti'nin ise "Çınar ve Mazıdağı'ndaki yangın felaketi" hakkındaki grup önerileri ayrı ayrı görüşüldü ancak öneriler kabul edilmedi. Grup önerilerinin ardından Genel Kurulda, Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifinin görüşmelerine başlandı. Teklifin görüşmeleri, 26 Haziran'da devam edecek. 

Genel Kurul'da gündem dışı söz alan vekilleri hem önerilere hem de gündeme ilişkin konuştu.

MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal "sığınmacılar ve Türkiye" üzerinden yaptığı konuşmada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sığınmacılar konusundaki taleplerini hatırlattı. Göçün getirdiği sorunları ülkelerin tek başına çözemeyeceğini ancak Türkiye'nin bu konuda yalnız bırakıldığını öne süren Uysal, "Uluslararası çözüm ortaklarıyla birlikte en sağlıklı ve hızlı biçimde sığınmacıların ülkelerine dönmelerini organize etmeliyiz. Çünkü aziz milletimiz misafirperverliğini en saygın biçimde yerine getirmiştir." diye konuştu.

AKP Mardin Milletvekili Faruk Kılıç, geçen hafta Mardin ve Diyarbakır'da çıkan yangın felaketini anımsatarak, yangının Mazıdağı'nda ilerlediğinin tespit edildiğini, ilk anda araç ve ekiplerin bölgeye sevk edildiğini anlattı. Yangının can kayıpları ve yaralanmalara yol açtığını hatırlatan Kılıç, kesin hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Kılıç, şunları kaydetti:

"Yangınla ilgili sosyal medya başta olmak üzere çeşitli dedikodu mecraları aracılığıyla akıl almaz yalanlar, iftiralar, çarpıtmalar hemen ortalığa saçılmıştır. En çok üzüntü duyduğumuz konu ise medeniyetlerin beşiği, dünyanın hoşgörü başkenti olarak gösterilen Mardin'imizde taziyeye gelen insanlara karşı, vatandaşları provoke eden kişilerin örgütlü bir şekilde dışardan getirilerek halkın huzurunu kaçırmaya çalışmaları oldu. İnancımız ve kültürümüz gereği taziye yerinde edebiyle, usulüyle sessiz bir şekilde oturulur ve vefat edenler için dua edilerek taziye sahiplerinin acısına ortak olunur. Mardin'imizin kültüründe, taziyeye gelene tepki göstermek gibi ahlak dışı eylemler yer bulmamıştır ve yer bulmayacaktır. Başta taziye sahipleri olmak üzere taziyeye gelen sağduyulu halkımız da bu provokasyonculara gereken cevabı vermiş; taziye sahipleri üzüntülerini ve mahcubiyetlerini Sayın Vali'mize iletmişlerdir."

 

 

DEM Partili Koçyiğit AKP'li vekillere Kürtçe seslendi, Adan mikrofonu kapattı

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit ise Mardin'de yangın felaketi için kurulan kriz koordinasyon merkezine yerel yönetimin dahil edilmediğini ve yangının çıkış sebebi konusunda dezenformasyon yapıldığını söyleyerek, "Senin Valin kimdir, benim vekilim arıyor telefona çıkmıyor? Kriz Koordinasyon kruuyorsun, benim milletvekili arkadaşımı, belediye başkanımı niye dahil etmiyorsun? Yerel yönetim değil mi? Niye arayıp bilgi vermiyor, ayrımcılık yapıyorsunuz?" dedi.

Koçyiğit, "Sosyal medyada akşama kadar Kürt halkına 'Ölün, yanın' diyenler var. Milyonlarca cumhuriyet savcısı sizin emrinizde, bir tane soruşturma açtınız mı? Ben içinizdeki Kürt vekillere sesleniyorum: Kurmê darê ji darê ye (Ağacın kurdu kendi içindedir)" diyerek, AKP'li Kürt vekillere Kürtçe seslendi.

Ancak bu sırada MHP'nin TBMM Başkanvekili Celal Adan, AKP'li Kürt vekillere Kürtçe olarak seslenen Koçyiğit'in mikrofonunu kapattı. 

Daha sonra DEM Parti Mileltvekili Meral Danış Beştaş ile AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu arasında "Şerefsiz" tartışması yaşandı, oturumuna 15 dakika ara verildi.

"Sekiz yıl boyunca kayyım atadınız, belediyenin kaynaklarını yandaş adamlarınıza yedirdiniz"

Aranın ardından bu kez DEM Parti'nin verdiği 'Çınar–Mazıdağı yangın felaketi sonucunda meydana gelen can ve mal kayıplarının sebep-sonuç ilişkisinin araştırılması' önerisi sırasında tartışma yaşandı. Grup önerisinin görüşmelerinde AKP Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu, DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit'in bir akrabasının belediyelerden usulsüz ihale aldığını iddia etti. Ensarioğlu’nun bu sözleri üzerine tartışma çıktı.

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit kürsüye gelerek, Ensarioğlu’na yanıt verdi. Kılıç Koçyiğit, şunları söyledi:

"Burada gelip gerçeği çarpıtmak kolay Sayın Ensarioğlu. Sekiz yıl boyunca kayyım atadınız. Sekiz yıl boyunca belediyenin bütün kaynaklarını yandaş müteahhitlerinize, yandaş adamlarınıza yedirdiniz, içirdiniz. Belediyenin envanterinde olan bütün araçları yine götürdünüz başka kurumlara peşkeş çektiniz. Yetmedi, var olan araçları onarmak yerine boş bıraktınız. Yetmiyor her gün kayyımla tehdit ediyorsunuz. 8- 10 tane gece görüşlü helikopter almışsın. Dönüp diyorsun ki benim Mardin'de, Diyarbakır'da yangına müdahale edecek gece görüşlü helikopterim yok. Niye; Muğla'da var, Antalya'da var, İstanbul'da var, Tekirdağ'da var Diyarbakır'da niye yok? Sen Orman Müdürlüğü değil misin? Bu Orman Müdürlüğü'nün Diyarbakır halkına, Mardin halkına karşı sorumluluğu yok mu? Senin valin kimdir, benim milletvekili arkadaşım arıyor da telefonuna çıkmıyor. Kriz koordinasyonu kuruyorsun. Beni milletvekilimi, belediye başkanımı niye davet etmiyorsun? Niye ayrımcılık yapıyorsunuz? Sosyal medyada akşama kadar Kürt halkına, 'ölün, yanın' diyenler var. Cumhuriyet savcıları sizin emrinizde bir tane soruşturma açtınız mı?"

"Peki senin hangi akraban orada iş yapıyor onu söyle"

AKP Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu ise söz alarak, “Sekiz yıldır yolsuzluk yapıldığını, belediyenin kaynaklarında usulsuzlük yapıldığını söyledi. Beni kastederek de 'buradaki bir vekil' kamu kaynaklarından faydalanıldığını söyledi. Buyur ispat et dedim, yine söylüyorum. Ayıp mı... Peki senin hangi akraban orada iş yapıyor onu söyle. İsmini söylerim şimdi. İlaçlama firması geçen yıl 17 milyona Diyarbakır'da ilaçlama yapmışken 63 milyona yani dört katına üç kişiye davetiye çıkarmışsınız. Cizre, Viranşehir ve Van Belediyelerini de dört katına bu adama vermişsiniz. Bir firmaya vermişsiniz. Bu paranın da 50 milyonunu peşin vermişsiniz. Yolsuzluk yapan kimmiş, çıkın anlatın o zaman” dedi.

"Demek ki yaran var gocunuyorsun"

Yeniden söz alan Gülüstan Kılıç Koçyiğit ise “İşte çarpıtma tam bu. Biz ne dedik, ‘kayyımlarınız yolsuzluk yaptı’ dedik. Siz Mardin kayyımunuzu görevden aldınız. Yolsuzlukları o kadar büyüdü ki siz kendi kayyımunuzu kendiniz görevden aldınız ve kayyıma kayyım atadınız. Biz kayyım yolsuzluklarını konuşuyoruz Ensarioğlu üzerine alınıyor. Demek ki yaran var gocunuyorsun. Köyceğiz'de, Akbelen'de, Kazdağları'nda orman yangınlarında biz oradaydık. Biz halkın olduğu her yerdeyiz ama siz bunu kendinize sorun. 15 yurttaş öldü, öldü. 15 insanımız yandı, kavruldu, kül oldu. Bu sizi niye hiç etkilemiyor ya” ifadelerini kullandı.

'Şerefsiz' tartışması: Ensarioğlu, Beştaş'ın üzerine yürüdü

Daha sonra kürsüye gelen DEM Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, Ensarioğlu’nun kendisinin adını vermeden basın üzerinde yapılan bir tartışmayı ifade ettiğini belirterek, “Evet ben Diyarbakır'da kayyım olarak atanan valinin yolsuzluk, hırsızlık yaptığını ve Galip Bey’in de millletvekili olarak bunlara dair ilgisini söylemiştim. Ama kendisinin cevabı olayı aydınlatmak yerine, ağzıma almayacağım, bir Kürde, bir erkeğe, bir insana yakışmayacak bir kavram kullandığı için 'senin düzeyine düşmeyeceğim' dedim. Bunu burada kapatıyorum. Bütün Diyarbakır'a soralım; Galip Ensarioğlu'nun kayyım döneminde işe almak için ne kadar para aldığını, kaç kişiyi işe aldığını soralım Diyarbakır halkına” dedi. Bu sırada Galip Ensarioğlu, Beştaş’a tepki gösterirken, “İspat etmezsen şerefsizsin” diye bağırdı. Beştaş da “Yine 'şerefsiz' diyorsun. Şerefsiz sensin. Terbiyesiz. Şerefizliğe bak ya” diyerek tepki gösterdi.

Ensarioğlu, daha sonra kürsüde bulunan Beştaş'ın üzerine yürüdü. 

DEM Parti ve AKP sıralarından karşılıklıklı bağrışmaların artması üzerine oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Celal Adan oturuma ara verdi.

CHP'li Akay'dan 20 metrelik suç örgütü listesi

TBMM Genel Kurulu'nda daha sonra 'Sermaye Piyasası Kanunu'nda değişiklik yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine görüşmelere başladı. Teklifin programının sonuçlarının söz konusu alan CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, kripto para piyasalarıyla ilgili tekliflerin kanunlaşmasıyla birlikte Türkiye'nin gri listeden çıkması için önemli olduğunu belirterek, "Biliyorsunuz, Mali Eylem Görev Gücü tarafından gri listeye alındık. Bu gri listeden çıkmamız için de 40 kriterden kalan bir kriterin kripto para piyasalarıyla ilgili düzenleme olduğu ifade edilmişti. Bu düzenleme, kanun teklifi burada saklandıktan sonra biz ay sonundaki yani 28 Haziran'daki toplantıda gri listeden ayrılmayı tamamladı.

Akay, geçen yıl aralık ayı içerisinde Türkiye'de yayılmış suç bölgelerinin bulunduğu bir listeyi paylaştığını hatırlatarak, şöyle konuştu: "Uluslararası suç seçenekleriyle ilgili, kırmızı Bültenle aranan suç tesisleri, renkli baronları, çetelerle ilgili bir liste paylaşmıştım. O listeyi paylaştığımda 4,5 metreydi, şimdi, Geçen süre içerisinde bu liste şimdi burada da göreceğiniz şekliyle yaklaşık 20 metrelik bir liste bu, yırtılmalsın da istemiyorum. gösterir bir liste bir tabii ki. da önemli. Bu 20,5 metre Sayın Vekilim, 20,5 metre. Daha da gider, bir de burada yurt içinde boğulanlar yok, sadece uluslararası örgütler var ve bir kısım bölümlerin isimlerinin de açıklanmasından da vazgeçildi. 42 kişinin yakalandığı ama kimlerin olduğu söylenmiyor, toplu söyleniyor. Biz bu listeyi açıkladıktan sonra toplu açıklamalar yapılmamaya başladı. Şunu ifade ediyorum, burada MASAK'ın ortakları de var. Bu suçun Türkiye'deki ayağı nedir, buradaki kişilerle ilgili hesap Hareketleri nedir? Bu suç gelirlerinin aklanmasıyla ilgili, kripto para piyasalarıyla ilgili de bir genelinde bu para transferleri yurtta oluyor, aklamada da kullanılan, bu yasanın onun için de önemli, buradaki konularla ilgili de takipçisi olacaksınız."

Kanun teklifinin görüşmeleri 26 Haziran'da devam edecek. 

AKP: Togg "milli teknolojinin sembolü" haline geldi

Genel Kurul'daki gündem dışı olarak söz alan AKP İstanbul Milletvekili Halit Yerebakan ise Türkiye'nin, 1961'de başlayan yerli otomobil hayalinin, 6 yıl önce Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla yeniden alevlendiğini ve Togg ile gerçeğe dönüştüğünü öne sürdü.

Togg'un "milli teknolojinin sembolü" haline geldiğini öne süren Yerabakan , bugüne kadar 30 binden fazla kullanıcıyla buluştuğunu ve pazar payının bu yıl yüzde 40'a ulaştığını söyleyerek, şöyle devam etti:

"Bu rakamlar Togg'un sadece teknolojik bir başarı değil, aynı zamanda milletimizin teveccühünü kazanan bir proje olduğunun da kanıtıdır. Şimdi ihracatıyla Türkiye'nin yenilikçi yüzünü dünyaya duyuracaktır. Bugün ulusal gururumuz Togg'un kuruluş yıl dönümünde, bu büyük hayalin taşlarını özveriyle döşeyen tüm mimarlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Unutmayalım ki Türkiye'nin gücü, milletimizin birlik ve beraberliğinden gelir ve Togg bu gücün en güzel örneklerinden biri olmuştur. Hep birlikte Cumhuriyet'imizin ikinci yüzyılında bilim ve teknolojinin ışığında daha nice başarılara imza atalım."

Öte yandan CHP milletvekilleri, Genel Kurul Salonu'ndaki sıralarına "Şanlıurfa'da elektrikler kesik" yazılı dövizler bıraktı.