15 Temmuz Darbe Girişimi

Davutoğlu'nun Gülen ile görüşmesinde rol oynayan büyükelçi tutuklandı

11. Cumhurbaşkanı Gül'ün de başdanışmanlığını yapan Gürcan Balık ile birlikte 2 büyükelçi daha tutuklandı

27 Ağustos 2016 10:30

Darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı döneminde özel kalem müdürü olan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dış politika başdanışmanlığını yapan eski büyükelçi Gürcan Balık ile görevden alınan büyükelçiler Ali Fındık ve Tuncay Babalı tutuklandı. Balık'ın, 2013'te dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Fethullah Gülen'in görüşmesine aracılık eden isim olduğu öne sürülmüştü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, darbe girişiminin ardından başlattığı soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan Balık, Babalı ve Fındık, emniyetteki işlemleri sonrasında Ankara Adliyesi'ne getirildi. Büyükelçiler, savcılık sorgularının ardından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi sulh ceza hâkimliğine sevk edildi. Tutuklanmalarına karar verilen Balık, Babalı ve Fındık, Sincan Cezaevi'ne gönderildi. 

 

11. Cumhurbaşkanı Gül'ün de başdanışmanıydı

 

Gürcan Balık, Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı döneminde özel kalem müdürlüğünü yapmıştı. Balık'ın, 2013'te Davutoğlu ile Gülen'in görüşmesini ayarlayan kişi olduğu iddia edilmişti. Balık, 11. Cumhurbaşkanı Gül'ün dış politika başdanışmanlığını da yürütmüştü. 

Tutuklanan Türkiye'nin eski Kanada Büyükelçisi Tuncay Babalı 17 Ağustos 2014'te, Türkiye'nin eski Kosta Rika Büyükelçisi Alı Fındık ise 11 Kasım 2015'te merkeze çekilmişti. 

Büyükelçi Babalı, 'FETÖ' üyesi olduğu iddiasıyla 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından görevden alınmıştı. Fındık'ın da merkeze çekilmesinden bir süre sonra görevden alındığı öğrenilmişti.