Politika

Davutoğlu'ndan İran yaptırımına sert çıkış

Türkiye ile Brezilya, Tahran’la krizin diplomatik çözümü için bastırıyor.

18 Nisan 2010 03:00

T24 - ABD Başkanı Barack Obama'nın evsahipliğindeki nükleer zirvede İran'a yeni yaptırımlara karşı frene basan iki ülke Türkiye ile Brezilya, Tahran'la krizin diplomatik çözümü için bastırıyor. Washington'dan Brezilya'ya geçip Devlet Başkanı Lula de Silva ve Dışişleri Bakanı Celso Amorim ile görüşen Davutoğlu, Irak ve Küba'da yaptırımların işe yaramadığını hatırlatıp 'Türkiye'nin bölgesinde ne savaş ne de yaptırım istediği' mesajı verdi.

Amorim ile Davutoğlu, ortak basın toplantısında İran sorununa çözüm önerileriyle ilgili sorularla karşılaşıp ayrıntı veremeyeceklerini belirtirken “Önemli olan güven tesis etmek, bunun için de bütün alternatifleri değerlendiriyoruz” dedi. “Bölgede askeri girişim, hareketlilik, ekonomik yaptırım, cezalandırma da istemiyoruz, bunun için diplomatik çözüm doğrultusunda çalışıyoruz” vurgusu yapan Davutoğlu, ekonomik yaptırımlara değil, ekonomik bağımlılığa inandıklarını belirtip “Bölge ülkeleri ekonomik açıdan ne kadar birbirine bağımlı olursa barış o oranda tesis edilir, güven oluşur” dedi.‘Yaptırımlara peşinen teyit olamaz'Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesiyle Almanya’nın oluşturduğu 5+1’in İran’a yaptırım paketinin detaylarını diğer üyelerle paylaşmamasından yakındığı hatırlatılınca, şu çıkışı yaptı:


"Hayır, bunu bizimle paylaşmak istediklerini söylüyorlar. Yaptırımları onayladık da, paketi tartışıyoruz gibi bir kanaat yaratılıyor. Peşinen teyit vermemiz söz konusu olamaz. Önce tabloyu görebilmemiz lazım. Tüm çabaların tüketilmesi lazım. Daha tüketilmedi. Tüketildikten sonra da alınacak tedbirin yine bütün BM Güvenlik Konseyi üyelerince konuşulması lazım. Yani belli ülke gruplarının kendi aralarında müzakereler yürütüp, ‘Biz anlaştık’ diye bir şey getirmesi; diğer ülkelerin konumlarını yeterince değerlendirmemek anlamına gelir.” 

ETİKETLER

haber