Politika

"Davutoğlu 31 Mart'tan sonra bir parti deklarasyonu açıklayacak, yeni parti AKP'den 10 milletvekili ile dirsek temasında"

“AK Parti ister yüzde 35, ister yüzde 55 oy alsın biz yola çıkıyoruz”

27 Şubat 2019 08:17

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni bir parti kurma çalışmasında olduğu ve 31 Mart'tan sonra bir parti deklarasyonu açıklayacağı ifade edildi. Yeni parti hareketinin 10 AKP'li milletvekili ile de dirsek teması halinde olduğu öğrenildi. Abdullah Gül2ün parti kurucusu olmayacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği bir mitingde, “Anlaşılan o ki, AK Parti çatısını beğenmeyip kendilerine başka mecra arayanlar var. Beraber yola çıktığımız insanlar şimdi bizim trenden inip başka trene biniyor” demişti. 

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre kulislerde Davutoğlu'nun yeni parti çalışması yaptığı ve 31 Mart'tan sonra bir deklarasyon ile açıklayacağı ifade ediliyor.

Davutoğlu'nun, “AK Parti ister yüzde 35, ister yüzde 55 oy alsın biz yola çıkıyoruz” dediği bildirildi. Yeni parti için mayıs ayında deklarasyon, eylül ayında ise kuruluş hazırlığı yapılıyor. Abdullah Gül'ün parti kurucusu olmayacağı, AKP'li eski bakanlar Ali Babacan, Mehmet Şimşek ve Nihat Ergün gibi isimlerin ise bu hareketin içinde yer alacağı öğrenildi. Yeni Parti hareketinin, AKP'den de 10 milletvekili ile dirsek temasında olduğu da bildirildi. AKP'li eski bakan, milletvekillerinin yönetici kadrosunda yer alacağı yeni parti, mayıs ayında yayınlanacak bir deklarasyon ile kamuoyuna duyurulacak. Açıklamada, Türkiye'nin ekonomi, dış politika, eğitim, kültür ve hukuk alanında ‘çıkmaza' girdiği vurgulanacak.