İstanbullular, 31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden çok geçmeden AKP'nin başvurusu üzerine Yüksek Seçim Kurulu'nun seçimleri iptal etmesiyle yeniden sandık başına gitmeye hazırlanırken, iktidar ve muhalefet cephesi de seçmenlere seslenme kanallarına ilişkin çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Bu kapsamda, Ekrem İmamoğlu’nun ‘Her şey çok güzel olacak’ söylemine karşılık, AKP’nin adayı Binali Yıldırım’ın “Çünkü çaldılar…” söylemini yerleşik hale getirmek için çalışma yaptığı öğrenildi. AKP'nin söz konusu çalışmasını bugünkü köşesine taşıyan HaberTürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, sandığa ilişkin en yoğun çalışmanın bayramdan sonra son üç haftaya bırakıldığını ifade etti.

“Çünkü biliniyor ki Türk halkının hafızasında 2- 3 hafta içinde oluşan algılar yer tutuyor; onun öncesindekileri unutuyor” diyen Sarıkaya’nın bugünkü (16 Mayıs 2019) yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

“Dikkat edilirse partiler de bu dönemi rölantide birbirini taklit eden söylem ve programlarla geçiriyor. Bununla birlikte her iki taraf da sosyolojik tabanını konsolide edecek söylem ve sloganlar üretiyor.

Dolaşımda önemli yer tutan “Her şey çok güzel olacak” sloganı dinamik tutulmaya çalışılırken, buna karşı, “Çünkü çaldılar…” söylemi yerleşik hale getirilmeye çalışılıyor.

Anlaşılan o ki önce tabanı pekiştirip, ardından ötekine yönelik propagandayı başlatmak hedefleniyor.

Propagandanın odağı da belli…

Belediyecilik hizmetlerini kim daha başarılı yapar sorusundan çok, sandığı politik hale getirmek...

Bunun hangi tarafa etkili getiri sağlayacağını ise tam sahaya çıkıldığında göreceğiz.

Bundan dolayı herkes elindeki cephaneyi bugünden tüketmek yerine son 3 haftaya yüklenmeyi tercih ediyor.

Çünkü biliniyor ki Türk halkının hafızasında 2- 3 hafta içinde oluşan algılar yer tutuyor; onun öncesindekileri unutuyor.

Bu da bayram sonrası çok yoğun bir propaganda sürecine İstanbul’un muhatap kalacağını gösteriyor.

Beklenen o ki İstanbul’un her caddesinin, sokağının siyasetçi ve politik söylemle dolacağı bir dönem yaşanacak.”

Yazının tamamı için tıklayın