Gündem

Cumhuriyet yazarı Terkoğlu: Dün İsmailağa cemaati içinde üç video dolaşımdaydı, işin özünde, AKP’nin tercihi var

"İsmailağa’nın da diğer cemaatlerin de  açıkça AKP’den yana tutum alması istenecek"

İsmailağa cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu için 24 Haziran'da cenaze töreni düzenlenmişti

30 Haziran 2022 08:26

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, İsmailağa cemaati içinde üç videonun dolaşım içinde olduğunu belirterek, "İşin özünde, AKP’nin tercihi var. Seçime bir yıl kala, Milli Görüş kökenli dört ayrı siyasi parti muhalefette. Haliyle AKP, cemaatleri, özellikle de Milli Görüşçü İsmailağa’yı, sahipsiz bırakmak istemiyor" değerlendirmesini yaptı. 

Terkoğlu yazısında, "Dün, cemaat içinde üç video dolaşımdaydı. Biri, her yerden kaldırılan, Cübbeli’nin yıllar önceki açıklamaları. Cübbeli, Mahmut Efendi’nin Hasan Kılıç’ın vekâleti hakkındaki fikrini değiştirdiğini söylüyordu. Yani Mahmut Efendi yerine Kılıç’ı bırakmamıştı. İkincisi, bunu ispatlayan Mahmut Efendi’nin hastane görüntüsü. İsmail Saymaz’ın da yazısında bahsettiği videoda, Mahmut Efendi hasta yatağında, zorla da olsa, “yerine tayin ettiği birinin olmadığını” söylüyordu. Üçüncü video ise yeni. Konuşan Cübbeli’ydi. Çözümü anlatıyordu. “Allah yolunda ölenlere ölü demeyin” sözünden hareketle, Mahmut Efendi’nin aslında ölü olmadığını anlatıyordu. Mahmut Efendi’nin hocası Ali Haydar Efendi’nin de öldükten sonra iki yıl cemaatini yönettiğini söylüyordu. Haliyle Mahmut Efendi de mezarından İsmailağa’yı yönetmeye devam edecekti. Hatta yaşarkenkinden daha iyi yönetecekti. Geçenlerde Cübbeli’nin rüyasına bile gelmişti." ifadesini kullandı. 

Terkoğlu şunları kaydetti:

"Cemaatteki çatışmada bulunan çözüm bu... Eğitimlerde, eskisi gibi rabıtalar, mezardaki Mahmut Efendi’ye yapılacak. Hem Cübbeli taraftarlarının hem Marifet Grubu’nun otoritesini sorguladığı Hasan Kılıç ise “rabıtasız şeyh” olarak “büyüklük” edecek. İşin özünde, AKP’nin tercihi var. Seçime bir yıl kala, Milli Görüş kökenli dört ayrı siyasi parti muhalefette. Haliyle AKP, cemaatleri, özellikle de Milli Görüşçü İsmailağa’yı, sahipsiz bırakmak istemiyor. Kavgayı siyasetin bu kadar belirlemesinin nedeni de bu. Zira önümüzdeki seçim, İsmailağa’nın da diğer cemaatlerin de  açıkça AKP’den yana tutum alması istenecek. Ölüler konuşur mu? Elbette hayır. Aslında diriler sözlerini, itiraz edemeyen meçhullere söyletir."

TIKLAYIN | İsmailağa cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu için Fatih Camii’nde tören düzenlendi

TIKLAYIN | İsmailağa cemaati: Hanım kardeşlerimizin Mahmut Efendi Hazretlerimizin cenazesine katılmamalarını rica ederiz

TIKLAYIN | İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefat haberini alanlar evinde toplandı

TIKLAYIN | İsmailağa Cemaati'nin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu hayatını kaybetti

TIKLAYIN | İsmailağa cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesine hangi isimler katıldı?