Gündem

İsmailağa cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu için Fatih Camii’nde tören düzenlendi

Yapılan çağrı gereği, kadınlar cenazeye katılamadı

Ustaosmanoğlu'nun cenaze töreni öncesi Fatih Camii

24 Haziran 2022 10:22

İstanbul'da böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında yaşamını yitiren İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da cenaze törenine katıldı. Cenaze namazını Mahmut Ustaosmanoğlu'nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu kıldırırdı.

Ustaosmanoğlu'nun cenazesi, Beykoz Yavuz Selim Mahallesi'ndeki evinin önünde helallik alınmasının ardından, büyük bir konvoy eşliğinde Fatih Camisi'ne götürüldü.

Cenaze töreni öncesi sabah saatlerinde İsmailağa cemaatinden isimler Fatih Camii'nin avlusunda toplandı. İsmailağa Camisi şehir dışından gelenler için gece boyunca açık bırakılırken bazı vatandaşlar Fatih Camisi'ne sabah erken saatlerde geldi. İsmailağa'nın yeni lideri de cenazede açıklandı.

Erdoğan'ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP'li İlhan Kesici, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AKP Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan,  kamuoyunda "Cübbeli Ahmet" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de cenaze törenine katılan isimler arasında.

Erdoğan cenazede yaptığı konuşmada, "İlim, irfan ve hikmet sahibi alimimizi son yolcuğuna uğurluyoruz. Fatih İmam Hatip’te öğrenciyken kendisini dinlerdik. Zaman zaman sohbetlerinde bulunurduk. Gerçekten bir ömür bu ümmetin manevi mimari olarak bulunmuş hoca efendi hazretlerinin farz sünnet bunlardan zerre kadar tavizinin olmadığını biliyoruz. Son dönemlerinde gerçekten çok çile çekti. Bugün Hakk’a uğurluyoruz. Kendisini tanıdık, bildik ve bu imanıyla da biz sevgili habibine komşu olacağına da inanıyoruz. Rabbim cümlemizi inşallah sevgili habibiyle komşu kılsın." dedi.

İsmailağa cemaatinin yeni lideri cenazede açıklandı

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun hayatta iken yerine vekil olarak tayin ettiği Hasan Kılıç’ın liderliği ilan edildi.

 
Çok sayıda kişi geceye camide geçirdi, törene katılmak isteyenler sabahın erken saatlerinde avluda yerlerini aldı

Gazetecilere akreditasyon

Cenaze töreni nedeniyle cami ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Fatih Camii'ne çıkan yollar da trafiğe kapatıldı. Cenaze töreninde gazetecilere akreditasyon uygulandı. 

ISMAILAGA CEMAATI LIDERI MAHMUT USTAOSMANOGLU'NUN FATIH CAMII'NDE KILINACAK CENAZE NAMAZI ONCESINDE, CEVREDE YOGUNLUK YASANDI. YOGUNLUK HAVADAN GORUNTULENDI. FOTO: SERDAR ALTINTEPE / ISTANBUL, (DHA)-
Cenaze törendeki kalabalık havadan böyle görüntülendi

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun naaşı, bugün cuma namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Ahıskalı Ali Haydar Efendi'nin yanına Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı'na defnedildi.

Ustaosmanoğlu bir süredir böbrek rahatsızlığı nedeniyle yoğun bakımda tedavi görüyordu. Ustaosmanoğlu'nun ölüm haberini, torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu sosyal medya hesabından duyurdu.

Kadınlar törene alınmadı

İsmailağa Cemaati, Ustaosmanoğlu'nun cenazesine kadınların katılmamasını istedi.

Cemaatin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Mahmut Efendi Hazretlerimizin hanımların cenazelere katılmalarına razı olmadığı kemsin olarak bilinen bir husustur.  Dolayısıyla hanım kardeşlerimizin, Mahmud Efendi Hazretlerimizin bu hassasiyetini dikkate alıp cenazeye katılmamalarını rica ederiz." denildi.