Politika

'Cumhurbaşkanı’nın hazmedemeyeceği karar' diyen Yeneroğlu: Bahçeli ve Erdoğan, AYM üyelerinin ‘terörist’ olduklarına kadar götürür

AYM, ilk Cumhurbaşkanlığı Kararnamesin'nden 37 düzenlemeyi iptal etti

27 Şubat 2024 18:27

Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kararnamesinde yer alan 37 düzenleme için iptal kararını değerlendiren DEVA Partili, hukukçu Mustafa Yeneroğlu, "Cumhurbaşkanı’nın hazmedemeyeceği bir karar" yorumu yaptı. Yeneroğlu, özellikle Can Atalay kararlarından bu yana Cumhur İttifakı'nın hedefinde olan AYM'nin bu karardan sonra da hedefe alınacağına dikkat çekerek, "Sayın Bahçeli yarın, Sayın Erdoğan, AYM üyelerinin ‘vatan hainliğinden’ başlayarak işi ‘terörist’ olduklarına kadar götürürler" dedi.

CHP ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 10 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin bazı maddelerinin iptali istemiyle dava açmıştı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk düzenlemesi olan ve Cumhurbaşkanlığı ile bakanlıkların teşkilatlarını düzenleyen 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne ilişkin 37 ayrı iptal kararına imza attı.

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre, iptal kararlarının gerekçesinde Cumhurbaşkanı'nın Anayasa'da güvence altına alınan temel haklara ilişkin düzenleme yapma yetkisinin olmadığı, bu konuda kararname çıkarılamayacağı ve düzenlemelerin ancak kanunla yapılabileceği vurgulandı. İptal edilen ve iktidara dokuz ay süre verilen düzenlemeler arasında Cumhurbaşkanlığına personel ataması, maaşlarının düzenlenmesi, hakim ve savcıların Cumhurbaşkanlığınca görevlendirilmesi, üst kademe yöneticileri hakkında bilgi toplanması ile Çevre ve Şehirçilik Bakanlığına belediyelere ait yetkiler verilmesi gibi yetkiler öne çıktı.

TIKLAYIN - AYM'den ilk Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine 37 iptal

"İktidarın hoşuna gitmeyen her yüksek yargı kararı büyük bir kriz"

Erdoğan'ın ve Cumhur İttifakı ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli'nin bir süredir hedefindeydi. DEVA Partisi Milletvekili, hukukçu Mustafa Yeneroğlu ise AYM'nin bu kararını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hazmedemeyeceğini ifade etti. Erdoğan ve Bahçeli'nin AYM üyelerini bu karar nedeniyle hedef alacağına dikkat çeken Yeneroğlu, X hesabından şunları yazdı:

"Anayasa Mahkemesi yine sayın Cumhurbaşkanı’nın hazmedemeyeceği bir karara imza atmış.

Sayın Bahçeli yarın, Sayın Erdoğan Çarşamba günü olmak üzere AYM üyelerinin ‘vatan hainliğinden’ başlayarak işi ‘terörist’ olduklarına kadar götürürler. Bir yandan da gazetecilik yaptıklarını zanneden iktidar bültenleri AYM üyelerini hedef gösteren manşetler atar.

Hukuk devleti bilincinden uzak, kuvvetler ayrılığı ilkesinden bihaber olunca, iktidarın hoşuna gitmeyen her yüksek yargı kararı büyük bir kriz olarak gündeme oturuyor ve olan milyonlarca vatandaşın hakkına hukukuna oluyor."