Yaşam

Cumartesi Annesi Meryem Baskın yaşamını yitirdi

Meryem Baskın, 1993'te öldürülen Ankara Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın'ın annesiydi

16 Şubat 2019 20:09

Ankara'da 1993 yılında gözaltına alındıktan iki gün sonra cansız bedenine ulaşılan Ankara Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın’ın annesi Meryem Baskın hayatını kaybetti. Anne Meryem Baskın, oğlunun faillerini bulup, yargılanmalarını sağlamak için uzun yıllardır Cumartesi Anneleri’nden biri olarak mücadele ediyordu.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle uzun süredir Van’da bulunan özel bir hastanede tedavi gören Baskın, bugün sabah saatlerinde verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Baskın'ın cenazesi, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Meryem Baskın, faili meçhul cinayete kurban giden oğlu Abdülmecit Baskın'ın yanına defnedildi. 

Ne olmuştu?

41 yaşında 3 çocuk babası olan Abdülmecit Baskın, Ankara Altındağ Nüfus Müdürü’ydü. 2 Kasım 1993’te, Ankara’da kendilerini polis olarak tanıtan, polis yelekli telsizli bir ekip tarafından gözaltına alındı. 2 gün sonra cansız bedeni Ankara Gölbaşı mevkiinde bir köylü tarafından bulundu. Ailenin tüm başvuruları etkin bir soruşturma yapılmadan “Kovuşturmaya yer olmadığı” kararıyla sonuçsuz bırakıldı.

Bir Cumartesi Annesi daha evladı için adalete ulaşamadan hayatını kaybetti

Cumartesi Annelerinden Berfo Kırbayır, Fatma Morsümbül, Zeynep Güney, Kiraz Şahin, Cevriye Altunbaş, Meryem Bulut, Fatime Taşkaya, Kesriye Demir, Makbule Babaoğlu, Ziyneti Türkoğlu, Fincan Bilgin, Koçeri Kurt, Hatice Öztürk, Asiye Karakoç, Hediye Coşkun, Asiye Doğan, Şahsenem Cihan adalet bulamadan yaşamını yitirmişti.