Politika

CHP, "Kızdırmış olabiliriz" dediği genç seçmenin sorunlarına çözüm arayışı içinde; 5 temel sorun, 5 temel ilke

MYK'da Türkiye'deki gençlerin sorunlarına ilişkin hazırlanan rapor sunuldu

27 Eylül 2018 14:17

CHP, yerel seçimler öncesinde partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "kızdırmış olabiliriz" dediği genç seçmenin karşısına yeni bir siyaset modeliyle çıkmaya hazırlanıyor. Gençlerin sorunlarına parti içinde oluşturulan çalışma gruplarıyla çözüm önerileri geliştirmeye çalışacağı belirtiliyor.

Milliyet'ten Şevket Yaman'ın haberine göre, CHP yerel seçimlere genç seçmenin karşısına yeni bir siyaset modeliyle çıkmaya hazırlanıyor. Bu çerçevede, gençlerin "eğitim", "istihdam" ve "siyasete katılım" alanlarındaki sorunlarına çözüm aranıyor. Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, önecki gün gerçekleştirilen MYK toplantısında, Türkiye'deki gençlerin sorunlarına ilişkin hazırlanan raporun sunumunu yaptı.

 5 temel sorun

Gençler hakkında ekonomik ve demografik göstergelerin paylaşıldığı raporda; gençlere yönelik izlenmesi gereken temel politika alanları şöyle sıralandı:

- Kaliteli eğitim

- Gençlerin demokratik katılımının desteklenmesi

- İnsan onuruna yakışan çalışma koşulları

- Sosyal dışlanmayla mücadele

- Eğitimde ya da istihdamda olmayan gençlerin oranının azaltılması

 5 temel ilke

Raporda, CHP 'nin gençlik politikası için temel ilkelerde sıralandı. Bu ilkeler şöyle belirlendi:

- Gençlere sorun olarak değil, kaynak olarak yaklaşılması

-  Gençliğin bir geçiş dönemi olarak değerlendirilmemesi

- Gençlerin eşit haklara sahip özgür vatandaşlar olarak ele alınması

- Gençlerin katılımının, yaratıcılığının ve örgütlülüğünün desteklenmesi

- Kutuplaşmaya karşı hoşgörü ve dayanışmanın güçlendirilmesi 

Gençlik politikasının temel amacı

CHP 'nin gençlik politikasının temel amacının, gençliğin gönüllü katılımına dayalı aktif yurttaşlığın gerçekleştirilmesi, gençlerin kendi yaşamları üzerindeki kontrolünün sağlanması ve gençlerin her alanda güçlendirilmesi olduğu vurgulandı.

Proje bazında örgütlenme

Raporda, gençlik politikası alanında yapılacak somut politika önerilerinde de bulunuldu. Gençlik Çerçeve Yasası hazırlanması ve yerel yönetimlerin gençleri istihdama yöneltmesi konularında politika geliştirmenin faydalı olacağı belirtildi. CHP bünyesinde, gençlerin proje çalışmaları bazında örgütlenmesinin önemi vurgulandı.