Politika

CHP’den kesin olarak ihraç edilen Tanju Özcan’dan ilk tepki: Karar hukuksuz, yargı yoluna gideceğim

"Burası Bay Kemal’in partisi değil, Atatürk’ün partisi; kalabilmek için mücadele vereceğiz"

26 Temmuz 2023 14:51

CHP’nin hakkında kesin ihraç cezası verdiği Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, T24’e yaptığı değerlendirmede, “Karar hukuki değil, siyasi baskıya boyun eğdiler. Yargı yoluna gideceğim” dedi.

CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) tarafından hakkında kesin ihraç cezası verilen Özcan, suçlamalarla ilgili ilk itirazında, “somut olarak neyle suçlandığımı bilmiyorum” dediğini hatırlatarak, “Karar bana dün tebliğ edildi, bugün de avukatıma gönderdim 7 gün süreniz var demişler. Daha birinci gün, çok büyük bir usul hatası yapıldı, yargı yoluna gideceğim” dedi.

“YDK’nın bu kararı vermeye hukuken yetkisi yoktu”

T24’ün sorusunu yanıtlayan Özcan, “Burası Bay Kemal’in partisi değil, Atatürk’ün partisi, partide kalabilmek için mücadele vereceğiz” ifadesini de kullandı.

Partide tüm kurulların genel başkana bağlı olduğunu ancak tüzük gereği YDK'nın bunun dışında olması gerektiğini kaydeden Özcan, şöyle konuştu:

“Ama Genel Başkan, her kurultayda anahtar liste suretiyle YDK üyelerini kendisi belirliyor. YDK’daki arkadaşlarımız Kılıçdaroğlu’nun baskısına boyun eğmiş. Hukuki karar vermediler, siyasi baskıya boyun eğdiler. Ayrıca bir önceki kurultayın üzerinden üç yıllık süre doldu. YDK’nın bu kararı vermeye hukuken yetkisi de yoktu. Partide kalmak için mücadele vereceğiz. Yargı yoluna gideceğim.”

“Şu an bağımsız belediye başkanıyım”

Özcan, “İtirazlarınız kabul olunmadığı takdirde, bundan sonra siyaseten nasıl bir yol yürüyeceksiniz” sorusuna ise, “Şu an bağımsız belediye başkanıyım. Hukuki süreci gördükten sonra bir değerlendirme yapabilirim, şu an için bir şey diyemiyorum” karşılığını verdi.

TIKLAYIN - Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP'den ihraç edildi

Sığınmacılara yönelik radikal söylemleri ve uyguladığı politikalarla gündeme gelen Özcan, AKP'li bir kadın belediye Meclis üyesine yönelik cinsiyetçi ifadeler kullanmasının ardından geçen yıl CHP'den 1 yıl süreyle geçici olarak ihraç edilmişti.

Geçici ihraç süresi dolan Özcan, 13 Haziran’da CHP’ye geri dönmüştü.

Özcan, partiye dönüşünün ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na değişim çağrısı yaparken sosyal medya paylaşımlarının parti tüzüğünün ilgili maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle "kesin ihraç" talebiyle ikinci kez YDK'ya sevk edilmişti.

İkinci kez partiden ihraç istemi üzerine Özcan, Bolu’dan Ankara’daki CHP Genel Merkezi’ne, "Değişim ve Adalet" yürüyüşü yapmıştı.

Özcan, 3 Temmuz'da Bolu'dan başlattığı, yürüyüşünü 13 Temmuz'da CHP Genel Merkezi önünde sonlandırmış, koltuk fırlatarak yaptığı konuşmada "Koltuk meraklısı Bay Kemal'i göndermenin zamanı geldi. Sen madem bu kadar çok koltuk seviyorsun. Bak koltuk sevdalısı Kemal Kılıçdaroğlu, ben sana koltuk getirdim. Şimdi in o koltuktan al bu koltuğu git evinde otur, torunlarını sev" diye konuşmuştu. 

Özcan, 14 Temmuz'da gazeteci Fatih Altaylı'ya yaptığı açıklamada "Genel Başkan talimat vermiş. ‘Bunu en geç ayın 20’sinden önce partiden atın’ demiş. Ben de bu zevki onlara tattırmamak için ayın 19’nda partimden istifa edeceğim” demişti. 

Özcan daha sonra istifa kararından vazgeçtiğini açıklamış, "İstifa etmeyeceğim, bu tarihe geçsin. Beni atsınlar. Gerekçeli kararda ne yazacak merak ediyorum" demişti.

TIKLAYIN - Tanju Özcan CHP Genel Merkezi önünde konuştu: Bu kaprisler nedeniyle ülkenin 5 yılını kaybettik

TIKLAYIN - CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Beni partiden atacaklarmış, 19'unda istifa edeceğim