Gündem

Ceren Damar'ın katilinin avukatı Prof. Bıçak'tan 'cinsel saldırı' paylaşımı

"Mağdurun son çare olarak saldırganı öldürmesi durumu, kanunlarımızda cezayı gerektiren bir eylem değildir”

30 Eylül 2019 17:28

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şener’in katili Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak sosyal medya hesabından dikkat çeken mesajlar paylaştı. Mahkemede “Müvekkilim cinsel saldırı suçunun mağduru olmuştur” iddiasında bulunan ve meşru müdafaa savunması yapan avukat Bıçak, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Kanunlarımız ırza karşı meşru müdafaaya izin vermektedir. Cinsel saldırı suçunun mağduru, baskılardan bunalmış, başka çıkış yolu bulamamış ise son çare olarak saldırganı öldürmesi durumu, kanunlarımızda cezayı gerektiren bir eylem değildir” ifadesini kullandı.

TIKLAYIN - Ceren Damar Şenel'in ailesinin avukatı: Bu savunma, savunma hakkının kutsallığı ile açıklanamaz

TIKLAYIN - Ceren Damar davası: Sanık "sevdiğim kadın" dedi, salondakiler tepki gösterdi

Bıçak’ın sosyal medyadan yaptığı paylaşım şöyle:

“Sevgili lise ve üniversite öğrencisi gençler, üzerinizde otorite kullanma yetkisine sahip olan öğretmen, öğretim üyesi, okutman, araştırma görevlisi vs yüksek not verme veya başka vaatlerle cinsel taleplerde bulunursa sakın sessiz kalmayın. TCK 102/3(b)'ye göre 12+6 yani 18 yıl. TCK md. 102/3(b) ye göre 12+6=18 yıl hapis cezası öngörülmüştür, bu ırz düşmanlarına. Otorite kullananın kadın ya da erkek olması arasında fark gözetilmemiştir. Öğrenci de kadın olabileceği gibi erkek de olabilir. Bir çığlık atın yeter, yanınızdayız. Kanunlarımız ırza karşı meşru müdafaaya izin vermektedir (TCK md 35/2). Cinsel saldırı suçunun mağduru, baskılardan bunalmış, başka çıkış yolu bulamamış ise son çare olarak saldırganı öldürmesi durumu, kanunlarımızda cezayı gerektiren bir eylem değildir.”

Babasından tepki: Mahkemeyi yanıltmak pahasına skandal paylaşımlar yapan akıl hocası!

Ceren Damar'ın babası Mustafa Damar avukat Vahit Bıçak'ın paylaşımına tepki gösterdi. Mustafa Damar "Ülkeye gelecek olsun diye gözümden sakınarak büyüttüğüm biricik kızımı Ceren Damar'ı silahla ve 17 kez bıçaklayarak hunharca katleden bir katil için mahkemeyi yanıltmak pahasına hukukta yeni hukuksuzluklar yapacak skandal paylaşımlar yapan akıl hocası ne diyor anlayanınız var mı?" ifadesini kullandı. 

Vahit Bıçak’ın mesajlarına çok sayıda sosyal medya kullanıcı da tepki gösterdi. Konuya ilişkin yapılan bazı paylaşımlar şöyle:

Akademisyen Ceren Damar Şenel’in katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet, geçen cuma günü hâkim karşısına çıkmıştı. Sanık Hikmet, katlettiği Şenel ile zorunlu bir birliktelik yaşadığını iddia etmiş ve savunmasındaki çelişkiler üzerine Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Damar “Senaryosu iyi yazılmış ama aktörün beceriksiz olduğu bir dizi izletildi ifadelerini kullanmıştı. Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak’ın savunmada kullandığı cümleler ise kamuoyu tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Vahit Bıçak bu kez de sosyal medya üzerinden aynı ifadeleri kullandı. Bıçak yaşanan cinayeti ‘Kanunlarda cezai işlem gerektiren bir eylem değil.’ sözleriyle savundu. Öte yandan Avukat Vahit Bıçak’ın seçimlerde AKP’den milletvekili aday adayı olduğu ve 2003-2005 yılları arasında da Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı yaptığı ortaya çıktı.