Gündem

Ceren Damar'ın katilinin avukatı Bıçak'tan 'cinsel saldırı' paylaşımı açıklaması: Bugün olsa o tweet'leri yazmazdım 

01 Ekim 2019 20:40

Ceren Damar Şener’in katili Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak Twitter hesabından yaptığı “Kanunlarımız ırza karşı meşru müdafaaya izin vermektedir. Cinsel saldırı suçunun mağduru, baskılardan bunalmış, başka çıkış yolu bulamamış ise son çare olarak saldırganı öldürmesi durumu, kanunlarımızda cezayı gerektiren bir eylem değildir” paylaşımları ile ilgili "Yanlış anlaşıldım. Yaşam hakkı kutsaldır. Cinayet elim bir olay. O tweet'ler baktığım davayla ilgili değil. Ama bugün olsa onları yazmazdım" dedi.

Çankaya Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şener’in katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet’in avukatlığını üstlenen Prof. Vahit Bıçak RS FM’de Atilla Güner’in sorularını yanıtladı.

Cinayetin kendisini 'derinden üzdüğünü' söyleyen Bıçak "Bir hukukçu olarak yaşam hakkının kutsal olduğunu her zaman dile getirdim. Çok elim bir olay. Savunma hakkı kutsaldır. Ben sanığın vekilliğini üstlenince hakkımda çok ağır suçlamalar yapılması doğru değildi. Attığım tweetler de bu üstlendiğim davayla direkt ilişkili değil. Sanığın anlatımlarından bilinçaltımda etkilendim mi onu bilmiyorum. Çok tempolu bir hayatım var" dedi.

"Yanlış anlaşılmış"

Bıçak, tweet'lerinin yanlış anlaşıldığını belirterek şunları söyledi:

"Bana üniversitede yaşanan bir olayı anlatan bir genç kızımız için bunları yazmıştım. Tacize izin verilmemesini istemiştim. Yanlış anlaşılmış. Bu tweet’leri kaldırabilirdim ama utanılacak bir şey değil yıllardır bunları söylüyorum diye kaldırmadım. Davayla bu tweet’leri ilişkilendirmek gibi bir kastım yoktu. Ama bugün olsa ilişkilendirileceğini düşünerek bu tweet’leri atmazdım."

Ankara'da Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel, sınavda kopya çekerken yakaladığı Hukuk Fakültesi öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından 2 Ocak’ta öldürülmüştü.

TIKLAYIN - Ceren Damar'ın katilinin avukatı Prof. Bıçak'tan 'cinsel saldırı' paylaşımı

Ne olmuştu?

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şener’in katili Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Kanunlarımız ırza karşı meşru müdafaaya izin vermektedir. Cinsel saldırı suçunun mağduru, baskılardan bunalmış, başka çıkış yolu bulamamış ise son çare olarak saldırganı öldürmesi durumu, kanunlarımızda cezayı gerektiren bir eylem değildir” ifadesini kullanmıştı.