Sağlık

Canan Karatay'ın HPV aşısı karşıtı sözlerine suç duyurusu

Karatay, HPV aşısı hakkında "Batının Afrika’da üreme olmasın, üreyenler de hasta olsun veya erken yaşta vefat etsin diye ortaya koyduğu, büyük bir propaganda. Katiyen yapılmamalı" demişti.

06 Ocak 2024 17:54

Geçmişte geçici meslekten alıkoyma cezası almasıyla gündeme gelen Kalp Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, HPV aşısıyla ilgili sözleri nedeniyle tepki çekti. Karatay, aşının "kesinlikle yapılmaması gerektiğini" ve aşının "batının Afrika’da üreme olmaması, üreyenlerin hasta olması veya erken yaşta vefat etmesi için" yaygınlaştırılmaya çalışıldığını öne sürdü. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, Karatay hakkında HPV aşısıyla ilgili ifadeleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Karatay, HPV aşısı aleyhine yaptığı açıklamalarla tepki çekti.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'ne (CDC) göre, 9 yaşından itibaren uygulanabilen ve aşılananları daha sonraki yaşamlarında kansere neden olabilecek HPV enfeksiyonlarından koruyan aşı, HPV'ye atfedilebilen kanser hastalıklarının yüzde 90'ından fazlasını önleme potansiyeline sahip. Finlandiya, İsveç ve Avustralya verileri, aşılanan kişilerde rahim ağzı kanseri görülme sıklığının ciddi şekilde azaldığını ortaya koyuyor.

"Kadın mücadelesinin en anlamlı kazanımlarından, halk sağlığını tehdit ediyor"

Bilim dünyası HPV aşısıyla HPV'nin bir gün ortadan kalkabileceğini söylerken, Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'ın yaptığı açıklama üzerine Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, suç duyurusunda bulundu.

Dernek'ten yapılan açıklamada, "Kadın mücadelesinin en anlamlı kazanımlarından HPV aşısına dair açıklamalarıyla halk sağlığını tehdit eden Canan Karatay hakkında suç duyurusunda bulunduk" denildi.

"HPV yapılan genç kızlarda felç oluyor" demişti

Cumhuriyet'in aktardığına göre Karatay, bir YouTube kanalına yaptığı açıklamada, HPV aşısıyla ilgili şu sözleri söylemişti:

"(HPV aşısının) Kesinlikle yapılmaması lazım. HPV yapılan genç kızlarda felç oluyor. Belden aşağı felç oluyor. Bağırsak sistemi tamamen alt üst oluyor, halsizlik çok oluyor. İshal çok oluyor, düzelmiyor. Bağırsak florası düzelmiyor. Bana Hollanda’dan bile HPV sıvısı basılmış, hastalanmış hastalar geliyor. Biz okurken öyle bir şey yoktu. Yani bütün bunlar ilaç firmalarının geliştirdiği, bir de batının Afrika’da üreme olmasın, üreyenler de hasta olsun veya erken yaşta vefat etsin diye ortaya koyduğu, büyük bir propaganda. Katiyen yapılmamalı.”