Politika

Burhanettin Kocamaz'ın adaylığı bir kez daha reddedildi

Kocamaz: Mersin yerinde duruyor, biz de yerimizde duruyoruz

25 Şubat 2019 16:08

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusundaki kriz İyi Parti yerinde Demokrat Parti’den aday gösterilmesiyle çözülmeye çalışılan Burhanettin Kocamaz'ın adaylığı bir kez daha reddedildi. İl Seçim Kurulu, Kocamaz'ın DP'den aday gösterilmesini de kabul etmedi.

Kocamaz, adaylığının bir kez daha reddedilmesinin ardından yaptığı konuşmada, yıllardır Mersin için hazırladıkları projelerin takipçisi olmaya devam edeceklerini ve 1 Mart'ta Yüksek Seçim Kurulu'nun da benzer bir karar vermesi halinde 'bu projeleri aday olan arkadaşlara teslim edeceklerini ve sonuna kadar da takipçisi olacaklarını' söyledi. Kocamaz, "Mersin yerinde duruyor, biz de yerimizde duruyoruz" diye ekledi. 

5 kişi itiraz etmişti

Mersin İl Seçim Kurulu, Kocamaz’ın Demokrat Parti’den Büyükşehir adaylığına yapılan itirazları bugün değerlendirdi. Seçim Kurulu, değerlendirme sonucunda yapılan 5 itirazı kabul ederek Yüksek Seçim Kurulu’na gönderdi. Kocamaz'ın hali hazırda başkanlığını yürüttüğü Mersin Büyükşehir Belediyesi ise kararın kendilerine tebliğ edilmediğini kaydetti. 

Kocamaz: Baronlar galip geldi akıllarınca, bizim önümüz kesildi

Kocamaz, son gelişmelerin ardından belediye önünde bir konuşma yaptı. "Bizim bir tek amacımız var, Mersin’e ve Mersinliye hizmet etmek" diyen Kocamaz'ın konuşması sık sık “Mersin’in mimarı Başkan Kocamaz”, “Başkan Kocamaz, seni kimse yıkamaz” sloganlarıyla kesildi.  

"Biz hiçbir zaman bağnaz bir belediye başkanlığı yapmadık. Mersin gibi nüfus yapısı karmaşık, büyük bir kentte insanları toparlamaya, huzur ve beraberlik içinde bir araya getirerek hoşgörü ortamını geliştirmek, Mersin’i yaşanabilir bir kent haline getirebilmek için mücadele ettik. Kanunsuzlukları ortadan kaldırmak için uğraştık, halkın ortak kullanım alanlarının işgaline son verdik. Adam kayırmacılık yapmadık. Hiç kimseye bir diğerinden daha yakın durmadık. Hangi siyasi görüşten, düşünceden, hangi kökenden kim olursa olsun; doğum yeri, inancı ne olursa olsun herkese eşit mesafede durduk, herkesi kucakladık. Baronlarla mücadele ettik, bu kenti kendi kafasına göre yönetmek isteyenlerle mücadele ettik. Kenti adeta kanunsuzluklar kenti haline getirenlerle mücadele ettik. Bu mücadeleyi kesintisiz bir şekilde yürüttük, dik durduk, eğilmedik, bükülmedik.

"Üstümüze üstümüze geldiler, bizi bu kentte çalıştırmamak için, vereceğimiz hizmetleri engellemek için, oluşturduğumuz gönül birlikteliğini koparmak için oyun üstüne oyun kurdular. Fitne de yerinde durmadı. Toroslardan kaynaklanan fitne, fesat, dedikodu kampanyası genel merkeze kadar gitti ve sonunda aday olmamamız konusunda karar aldılar. Biz belediyeciyiz, belediyenin nasıl yönetileceğini biliriz. Belediye bütçesiz kalmasın diye sustuk, bütçe çıkıncaya kadar hiçbir şekilde siyasi bir düşünce ortaya atmadık. Bütçe çıktıktan sonra da, zaten önümüz kesilmişti, muhtarların kahir ekseriyeti, vatandaşlarımızın gerek belediyeye gelerek, gerek telefonla, gerek sosyal medyadan yaptığı ısrarlar doğrultusunda MHP’yle bağımızı kopararak İyi Parti’den bu dönem, -hiç olmazsa metroyu, Müftü Deresi’yle ilgili projesi ve diğer projelerimizi hayata geçirmek istedik.

"Yine birilerinin kripto oyunlarına geldik"

Maalesef bizim dağıyla taşıyla ovasıyla yaylasıyla insanlara verdiğimiz hizmetler birilerini rahatsız etti. Cumhuriyet tarihinde çözülememiş birçok problemi çözdük, eksik birçok hizmeti hayata geçirdik. Baronlar galip geldi akıllarınca, bizim önümüz kesildi. İyi Parti’yle yola çıktık, orada da satılık hainler birilerinin kuklası olarak davrandılar.  Yine birilerinin kripto oyunlarına geldik. Ama Allah büyük. Biz, önümüz kesilse de kesilmese de doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz. Hazırlattığımız projelerle halkımızın karşısına çıkıyorduk, o projeleri yine sizlerle, tüm halkımızla paylaşacağız. Şayet YSK’da da aynı şekilde bir karar çıkarsa, bu projeleri aday olan arkadaşlara teslim edeceğiz ve sonuna kadar da takipçisi olacağız.

"Mersin yerinde duruyor, biz de yerimizde duruyoruz. Cenab-ı Allah ömür verdiği sürece bu kente öyle ya da böyle hizmet vermeye devam edeceğiz. Biz milletimize, devletimize, bağımsız yargıya, seçim kurullarına güveniyoruz; bir tek isteğimiz var, başvuruları adil, hukuka uygun şekilde incelesinler, kararlarını ona göre versinler."

Ne olmuştu?

Müracaatını yasal sürede yapamadığı için İyi Parti’den aday olamayan Kocamaz, 21 Şubat'ta DP’den adaylık başvurusunda bulunmuştu. İl Seçim Kurulu tarafından askıya çıkarılan aday listelerinde Büyükşehir adayı olarak yer alan Kocamaz’ın adaylığına 5 kişi itiraz ederek, İl Seçim Kurulu’na dilekçe vermişti. Kocamaz, itirazlara şu sözlerle tepki göstermişti:

"Bildiğiniz gibi bir kirli el önümüzü kesmek, halkımızla bağımızı koparmak ve Mersin’e yapacağımız hizmetleri engellemek için oyun üstüne oyun tezgahlıyor. 'Bağımsız aday ol' dediniz bağımsız gibi  bir partiden Demokrat Parti'den aday olduk. Derdiniz ne? Bizden daha ne istiyorsunuz?"