Yaşam

Bu restoranda hesap sorulmuyor: Açsanız ve paranız yoksa çekinmeden söyleyin

04 Haziran 2019 12:42

Aydın’ın Karpuzlu ilçesindeki Beşparmak Lokantası’nda hesap sorulmuyor. Restoranı 2.5 yıl önce kız kardeşiyle birlikte açan 27 yaşındaki Yiğit Beşparmak, internette görüp de örnek aldığı uygulamayla parası olmayanların da karnını doyuruyor.

Restoranın girişinde de, “Açsanız, paranız yoksa çekinmeden söyleyin. Yolunuz düşer öder ya da bir dua ile 'insanlık ölmemiş' dersiniz. Öğrenciler özellikle siz hiç çekinmeyin. Bir gün okulunuz bittiğinde siz de bir yemeği, başka bir öğrenciye ikram edin. Bizden yana helal olsun” yazıyor.

Aydın'ın nüfusu en az olan ilçesi Karpuzlu'da oturan Beşparmak, 3 ay önce internet sitelerini gezerken bir meslektaşının parası olmayan müşterilerden ücret almadığını gördü ve aynı uygulamayı işletmesinde başlattı. Meslektaşı gibi o da dükkanının camekanına bir not astı ve dükkanına gelip de parasının olmadığını söyleyenlere hesap sormadı, ücret almadı. İnsanlara yardım etmeyi çok sevdiğini belirten Yiğit Beşparmak, bu örneğin çoğalmasını istediğini belirterek, şöyle konuştu:

"İnternette bir lokantacı tarafından paylaşılan yazıyı gördüm. Karpuzlu'da neden olmasın dedim. İlçemizde belki bu tür insanlar çok fazla olmasa da az sayıda var. Böyle bir kampanya başlattım. Lokantanın camına astığım yazı, vatandaşların ilgisini çekti. İnsanlara yardımcı olmak, bize onur ve gurur veriyor. Bu yardımlaşmanın örnek olmasını, artmasını isterim. Yardımsever insanların daha çok olmasını isterim. Karnını doyurduktan sonra parası yoksa benim lokantamda hesap sormasına gerek yok. Yesinler, içsinler. Günümüzde bu tür şeylere çok ihtiyaç var. İmkanım oldukça ömrüm el verdikçe buna devam edeceğim."