Gündem

Boji'nin talipleri artıyor: İlker Ayrık, Matematik Köyü, Demet Akalın, Fransız Lape Hastanesi...

24 Kasım 2021 14:17

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), insanlarla yakın temas kurması ve toplu taşımayla tüm İstanbul’u gezmesiyle sosyal medyada ünlenen Boji’ye daha güvenli ve konforlu bir hayat sunabilmek için kalıcı yuva arayışına girdi.

Tramvaya kaka yaptığı iddiasının ardından İBB'nin Boji için yuva arayışını duyurması üzerine onlarca talep geldi. Ünlü isimler ve kurumlar da harekete geçti. Fransız Lape Hastanesi’nin yetkilileri, sanatçı Demet Akalın ve oyuncu İlker Ayrık da İBB’yle görüştü.

Öte yandan bir talep de İzmir Şirince’deki Matematik Köyü’nden geldi. Twitter üzerinden taleplerini paylaşan Matematik Köyü’nün işletme müdürü Emrah Bakırcıoğlu, “Doğayla iç içe yaşıyoruz, dağdayız. Boji için duvarların olmadığı, özgürce gezebileceği bir yaşam var burada. Boji’yi, köye almak için İBB’ye başvurduk. Metromuz yok ama sırtımızda taşırız” dedi.

 

Boji’ye iyi bir yaşam sunabilmek için teklif sunanlar verilecek kararı bekliyor.

Hürriyet'in aktardığına göre, Boji’den sorumlu Köpek Eğitim ve Davranış Uzmanı Ali Yeşilırmak ise şunları söyledi:

“Boji gerçekten çok özel bir köpek, insanlara güveniyor. Evet, gezmeye alışkın, sokakta büyümüş ancak sahipsiz bir sokak köpeği için sokakta hayat çok zor. Tehlikenin nereden, ne zaman geleceği belli değil.”