Çevre

Bodrum'da ince kumlar gitmesin diye denizin dibine duvar örmüşler

"Posidonia üzerini çeşitli dolgu malzemeleriyle örtmenin acısını çok sonra çekeceğiz"

18 Ağustos 2020 11:46

Bodrum Kent Konseyi, Bodrum Belediyesi ile birlikte yürütülen 'Denizden Bakış Projesi' kapsamında, denizde dalgıçlarla birtakım kontrollerde bulundu. Yapılan keşif dalışlarında, sahildeki ince kumların dalgalarla beraber denize geri gitmemesi için denizin dibine duvarlar örüldüğü görüldü.

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, "Daha henüz 'kıyıların ilk 50 metresi kamuya açıktır' konusunun tartışması bitmemişken, bu konunun gereği yapılmamışken, denize sıfır kaçak yapılaşmalar oraya çıktı. Denize sıfır yapılaşma konusunun gereği yapılmadığı için iskelelerde kaçak yapılaşmalar çıktı. İskeleler amacından saptı ve iskeleler iş yerine dönüşmeye başladı. Bu da yetmedi, şimdi denizin dibine duvarlar ve dolgular yapılmaya başlandı" dedi.

"Kumsal yaratmak için denize dolgu yapılıyor"

Kumsallar yaratmak için denize dolgu yapıldığını gördüklerini dile getirten Yılmaz, "Bir an önce yetkililerin el atması lazım. Kıyıların kamuya açık olması ve iskelelerin yasada belirtildiği gibi bir tek güneşlenme amaçlı olarak yapılabilmeleri iş yerine haline getirilmemeleri lazım; ancak bunların hiçbiri olmuyor" ifadelerini kullandı.

"Posidonia üzerini çeşitli dolgu malzemeleriyle örtmenin acısını çok sonra çekeceğiz"

Yılmaz, "Deniz çayırlarının (posidonia) üzerini çeşitli dolgu malzemeleriyle örtmenin acısını çok sonra çekeceğiz. Denizi görmeye başladıkça, o kokular burnumuza gelmeye başladıkça çok pişman olacağız. Turizmi tabi ki yapalım ancak sürdürülebilir bir turizm yapalım" diye devam etti.

"Yapılanlar yapanın yanına kâr kalıyor"

Denizin dibindeki 'kum tutucu' diye tabir edilen setlerin, deniz dalgalarıyla gelen ince kumların geri kaçmasını engellemek için yapıldığını belirten Yılmaz, "Burada yapılan denizin dibine duvar örüp, içine de dışarıdan malzeme doldurma olacak şey değil. Dışarıdan malzeme doluyorsa demek ki oranın doğal yapısından hoşlanılmıyor. Ya taşlıktır ya posidonia çayırları vardır. Devasa iskeleler iş yeri haline getiriliyor. Artık öyle bir hale geldi ki kıyıda yapılan inşaatın hafriyatı denize dökülüyor ve daha sonra bu dolgunun üstü düzeltilerek orada işlem yapılıyor. Ve bu işlemleri yapanlar daha sonra gidip Mal Müdürlüğü'nden buraları kiralamaya kalkıyorlar. Bunlara önlem almadığınız zaman 10 binlerce kamyon hafriyat taşımıyor, milyonlarca haksız kazanç elde ediliyor ve yapanın yanına kar kalıyor" diye konuştu.