Politika

Beyaz Saray'dan gazetecilere Erdoğan ziyareti cevabı: Takvime alınmış bir program yok

25 Nisan 2024 22:07

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika’yı ziyareti konusunda takvime alınmış bir programın olmadığını söyledi.

VOA Türkçe'nin aktardığı habere göre ABD Başkanı Joe Biden'la New York eyaletinin Syracuse kentine giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirby’ye bir gazeteci, “İki hafta içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beyaz Saray'ı ziyaret etmesi bekleniyor. Erdoğan geçtiğimiz cumartesi günü Hamas liderini ağırladı. Bu görüşmelerin konusu olacak mı? Ya da ziyarete gölge düşürür mü?” şeklinde bir soru yöneltti.

Kirby soruya yanıtında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretine ilişkin programlanmış bir şey yok. O nedenle bu konuda bir yorumum yok” ifadesini kullandı.

“Yaptığı görüşmeler konusunda konuşma işini Erdoğan’a bırakacağını” kaydeden Kirby, “Hamas’a, kim olduklarına ve neyi temsil ettiklerine ilişkin tutumumuz konusunda çok net olduk. Bu konuyu burada bırakıyorum” dedi.

Ne olmuştu?

Erdoğan ile Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye geçen cumartesi günü basına kapalı bir görüşme yapmıştı.

Amerikalı ve Türk yetkililer geçen ay, ABD Başkanı Joe Biden'ın 9 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Washington’da ağırlayacağını söylemişti.

Erdoğan, Donald Trump'ın başkanlık döneminden bu yana Beyaz Saray’ı hiç ziyaret etmedi. Biden, 2020'de başkan seçildiğinden bu yana Erdoğan ile uluslararası zirveler çerçevesinde birkaç kez bir araya gelmiş ve telefonda görüşmüştü.

Reuters haber ajansına konuşan Amerikalı bir yetkili, Washington'un bu görüşmeyi, Erdoğan'ın Rusya'nın Ukrayna'daki savaş sürecinde kullandığını söylediği çift kullanımlı malların Türkiye üzerinden nakliyesinin tamamen yasaklanmasını kabul etmesi için bir fırsat olarak gördüğünü söylemişti. Ancak Beyaz Saray, Erdoğan’ın 9 Mayıs’ta gerçekleştireceği öngörülen ziyaret hakkında ve ziyaretin takvimde olduğunu doğrular nitelikte bugüne kadar hiçbir resmi açıklama yapmadı.

Öte yandan OdaTV’nin geçtiğimiz Cumartesi günü yayınladığı bir haberde “Erdoğan’ın Washington ziyaretini iptal ettiği ve iptal etmesinin nedeninin ABD Temsilciler Meclisi’nin İsrail’e yardımı da içeren tasarıyı onaylaması olduğu” iddia edildi. Haberin kaynağı ise belirtilmedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ise 22 Nisan Pazartesi günü “Erdoğan’ın Washington ziyaretinin iptal edilip edilmediğine” dair soruya verdiği yanıtta “Şu anda Beyaz Saray ziyaretiyle ilgili bir duyuru yok. Her fırsatta üst düzey temaslarda bulunma planlarımızda herhangi bir değişiklik yok" dedi. Yanıtta ayrıca Türk yetkililerin seyahatleriyle ilgili cevaplar için, Türk makamlarına başvurulması önerildi.