Koronavirüs

Bakan Koca: Bayramı bayram gibi kutlayacağız, eski günlerimize döneceğiz

"Ben esnafla tokalaşmaya başladım"

25 Nisan 2022 09:13

Bursa ve Sakarya ziyaretlerinin ardından Adıyaman'a giden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ziyaretleri sırasında maske takmayıp vatandaşlarla tokalaştı, öğrencilerle fotoğraf çektirdi. Koca, "Bayramı bayram gibi kutlayacağız, eski günlerimize döneceğiz" dedi.
 
Bakan Koca, ziyareti sırasında pandemide yeni döneme ilişkin açıklamalarda bulundu. Sabah'a konuşan Koca, eski günlere geri dönüleceğini belirterek, "Bayramı bayram gibi kutlayacağız. Eski günlerimize döneceğiz. Kısıtlamanın daha çok olmadığı döneme inşallah geçiyoruz" diye konuştu.
 
Artık kişisel tedbirlerin öne çıkacağını vurgulayan Koca, "Artık toplumsal kısıtlamalar devre dışı kalsın istiyoruz. Kronik rahatsızlığı olan, ileri yaşta riskli kişilerde zaten normal zamanda da koruma gerekir" dedi.
 
"Ben esnafla tokalaşmaya başladım" diyen Koca, şunları söyledi:

"Biz büyüklerimizi gripten koruma çabası içinde olmuyor muyuz? 2.5 yıllık zaman dilimi bize üst solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşmasını maskenin önemli oranda önleyebildiğini gösterdi. Pandemi sonrası normal dönemde de bu olmalı.

Ben esnafla tokalaşmaya başladım. İşte vatandaşın arasına katılıyoruz. Gençlerle birlikteyiz. Özlemişiz. Bu normali maskesiz yaşamak önemli değil mi?"

Bakan Koca, Covid-19 aşısının ve ilacın iki güçlü silah olduğunu vurguladı.