Politika

Avukatların Adalet Nöbeti'nde 21'inci hafta: Avukat ve gazetecilerin tutuklanmaları tesadüf değil

"Akın Atalay, Kadri Gürsel, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık serbest bırakılsın"

24 Ağustos 2017 17:37

Cumhuriyet gazetesi soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhuriyet gazetesinin avukatları Bülent Utku, Akın Atalay ve Mustafa Kemal Güngör'ün serbest bırakılması için Çağlayan Adalet Sarayı'nda başlatılan "Adalet Nöbeti" 21'inci haftasında da devam etti.

Bu haftaki nöbete yaklaşık 1 ay önce tahliye edilen Cumhuriyet gazetesinin avukatları Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör ile CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Sezgin Tanrıkulu da katıldı. Adliyenin Atrium alanında cübbeleri ile bir süre sessizce bekleyen avukatlar, adliye dışında basın açıklaması yaptılar. Ellerinde tutuklu avukat ve Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay'ın fotoğrafı bulunan avukatlar , "Adalet" yazılı pankart da açtılar.

Adliyenin C kapısı önünde basın açıklamasını Avukat Haluk İnanıcı yaptı. İnanıcı'nın okuduğu açıklama şöyle:

"Avukatların adalet peşinde koşmaları, gazetecilerin haber peşinde koşmaları, onları ister istemez hakikatle karşılaştırır. Gazeteciler ve avukatlar bu ortak emelde buluşurlar. Her iki meslek erbabı karşılaştıkları hakikati dile getirirler sadece. Avukatların ve gazetecilerin aynı anda mesleklerini yapamaz hale gelmeleri, baskı altında tutulmaları, tutuklanmaları tesadüf değildir elbette. İcra gücü iktidarların elindedir. Oysa gazetecilerin ve avukatların elinde sadece kalemleri vardır. Güç o an istediğini yapabilir. Ancak sular durulunca yapılan haksızlıklar, hukuksuzluklar bir bir konuşulmaya başlanır. Güç hukuka aykırı kullanılırsa onu kullananların elini de yakar. Tıpkı bu gün yargılanan FETÖ'cü diye adlandırılan, darbe yaptığı iddia edilen bir dönemin hukuk anımaz devlet görevlileri gibi. Burada hukukun kabul edemeyeceği gazaba maruz kalan Avukat Akın Atalay, Gazeteciler Kadri Gürsel, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık'ın haksız tutuklanmalarına son verilmesi için yirmi birinci kez çağrıda bulunuyoruz."