Politika

Avrupa Komisyonu Uyum ve Reformlardan sorumlu Komiseri Ferreira, Türkiye'ye ziyarette bulundu; Şimşek ve Yerlikaya ile görüştü

Komiser Ferreira, ziyareti kapsamında, Ankara’da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile görüştü

26 Nisan 2024 13:37

Avrupa Komisyonu Uyum ve Reformlardan sorumlu Komiseri Elisa Ferreira, 25-26 Nisan tarihlerinde Gaziantep ve Ankara’da temaslarda bulundu. 

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının aktardığına göre; Komiser Ferreira, ziyareti kapsamında, Ankara’da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile görüştü. 

Görüşmelerde, AB tarafından deprem bölgesinde bulunan kentlerde kullanılmak üzere AB Dayanışma Fonu'ndan Türkiye'ye sağlanan 400 milyon Avro’luk fon ve ilerleyen süreçte yapılacak çalışmalar ele alındı. 

Kaynaklar; AB Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ilgili birimleri koordinasyonunda yürütülen AB Dayanışma Fonu kapsamında Türkiye'ye sağlanan fonun, deprem bölgesindeki şehirlerde konteyner kent inşası, su altyapısının inşası ve iyileştirilmesi, hastane ve okul inşası ve kültürel mirasın korunması alanlarındaki projeler için kullanılacağını aktardı. 

Komiser Ferreira ile İçişleri Bakanı Yerlikaya, Türkiye-AB ilişkileri kapsamında sınır ve göç konularına da değindi. 

Komiser Ferreira ayrıca, Gaziantep’te Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ile birlikte, Gaziantep Valisi Kemal Çeper ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüşmeler gerçekleştirdi. Ferreira, AFAD ve Sağlık Bakanlığı temsilcileri eşliğinde Nurdağı Konteyner Kenti ve Prefabrik Hastaneleri'ni ziyaret etti.