Kültür-Sanat

Avengers: Endgame 2 milyar dolar gişeyi aştı; en çok kazanan ikinci film oldu

Endgame, Titanic'i geride bırakarak en çok hasılat yapan ikinci film konumuna geldi

06 Mayıs 2019 18:35

Marvel Cinematic Universe (MCU) ve Disney yapımı Avengers Endgame, hasılat rekoru kırarak 2 milyar dolar bandını en kısa sürede aşan film olma unvanını da kazandı.

Iron Man, Captain America, Spider Man, Captain Marvel, Black Widow, Thor, Hulk, Doctor Strange gibi süper kahramanların 'evrenin en güçlü varlığı' Thanos'a karşı verdiği savaşı anlatan film, 2 milyar 188 milyon toplam gişesiyle, yönetmenliğini James Cameron'ın 1997 yapımı Titanic filmini geride bırakıp en çok hasılat yapan ikinci film konumuna geldi.

Titanic, birden fazla kez gösterime girerek toplamda 2 milyar 187 milyon dolar hasılat yaptı. Box Office Mojo'nun verilerine göre yine Cameron'ın yönettiği 2009 yapımı Avatar filmi ise 2 milyar 787 milyon 965 bin dolar hasılatı ile gişe rekorunu elinde bulunduruyor.

Endgame, en çok izlenen film Avatar'ın 47 günde geçtiği 2 milyar dolar sınırını 11 günde geçmeyi başardı.

Gösterime girdiği ilk haftasonu 1,2 milyar dolar gişe yaparak tarihe geçen Avengers Endgame filmi Amerika Birleşik Devletleri'nde ise şu ana kadar 619 milyon dolar kazanarak bu alanda 9. sıraya yerleşti.

MCU'nun 10 yıl boyunca çektiği 22 süper kahraman filminin sonuncusu olan Avengers Endgame'in prodüksiyon bütçesi ise 356 milyon doları buldu.