Eğitim

9 farklı görevi olan Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Biber: Bu tür atamalar genelde kadro ve personel yetersizliği sonrasında yapılıyor

21 Temmuz 2021 08:28

Devlet ve kamu üniversitelerinin büyük bir kısmında akademik personel yetersizliği öne çıkarken, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber'in aynı üniversitede Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı da aralarında olmak üzere 9 farklı görev yürüttüğü öğrenildi. Biber, söz konusu görevlerinden ötürü herhangi bir ücret almadığını ve almasının da mümkün olmadığını belirterek, "Bu tür atamalar genelde kadro ve personel yetersizliği sonrasında yapılıyor" dedi.

Prof. Biber, rektörlük görevinin dışında; “Üniversite Yönetim Kurulu Başkanı, Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar ile Teknokent Koordinatörü, Kurumsal Yazılı Koordinatörü, Anadolu Üniversite Açık Öğretim Fakültesi Ardahan İl Koordinatörü, Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ardahan İl Koordinatörü, Ardahan İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Dilek/Öneri/Şikayet Sorumlusu” olarak görev yaptığı ileri sürüldü.

Prof. Biber: Bu tür atamalar genelde kadro ve personel yetersizliği sonrasında yapılıyor

Sözcü'ye konuşan Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, söz konusu görevlerinden ötürü herhangi bir ücret almadığını ve almasının da mümkün olmadığını söyledi. Prof. Dr. Biber, bu görevlerin birçoğunun rektör olarak alt görevleri olduğunu anlatarak şunları söyledi:

‘Üniversitelerde görevlendirildiğin her kurul, her komisyon için ücret alamazsın. Sadece benim değil, rektör yardımcılarının da dekanlarımızın da benim gibi birçok alt görevleri, komisyon ya da kurul üyelikleri var. Rektörlük görevimle birlikte Sağlık Bilimleri Dekanlığını bizzat ben yürütüyorum. Bu tür atamalar genelde kadro ve personel yetersizliği sonrasında yapılıyor.”