Bilim / Teknoloji

Araştırma: Kalp krizi, beyin hasarını hızlandırabilir

04 Haziran 2023 16:06

Yeni bir araştırma, kalp krizinin ilerleyen yıllarda beyin fonksiyonlarının normalden daha hızlı gerilemesine neden olabileceğini ortaya koydu.

United Press International'ın (UPI) haberine göre, JAMA Neurology'de yayımlanan araştırmada bilim insanları, kalp krizinin ani bilişsel sorunlara yol açmadığını ancak ilerleyen yıllarda beyin fonksiyonlarının normalden daha hızlı gerilemesine sebep olduğunu tespit etti.

Araştırmacılar, kalp krizinin beyin fonksiyonlarının üzerindeki etkisini görmek için 50 yıl boyunca yürütülen çalışmaları inceleyerek 1971-2019 döneminde yetişkinlerle gerçekleştirilen altı çalışmanın analizini yaptı.

"Gerileme, 6 ile 13 yıllık zihinsel yaşlanmaya eş değer"

Araştırmanın yazarları, kalp krizinden sonra beyin fonksiyonlarında yaşanan bu gerilemenin 6 ila 13 yıllık zihinsel yaşlanmaya eş değer olduğunu kaydetti.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde nöroloji doçenti Michelle Johansen, çalışmanın, "kalp krizini önlemenin yaşlı bireylerde beyin sağlığını korumak için bir strateji olabileceğini gösterdiğini" aktardı.(AA)