Sağlık

Araştırma: Doğum kontrol hapı kullanan kadınların beynindeki 'hipotalamus' bölümü küçülüyor

Beynin alt kısmında yer alan 'hipotalamus' bölgesi, vücut ısısını, iştahı, cinsel arzuyu, uyku düzenini ve kalp ritmini düzenliyor

05 Aralık 2019 22:09

Euronews'dan Sertaç Aktan'ın haberine göre, Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık konferansında sunulan araştırma sonuçlarına göre beynin alt kısmında ve pitüiter bezin üzerinde bulunan 'hipotalamus' bölgesi çeşitli hormonları üretmenin yanı sıra vücut ısısını, iştahı, cinsel arzuyu, uyku düzenini ve kalp ritmini düzenliyor.

Bugüne kadar doğum kontrol haplarının ve cinsel hormanların insan hipotalamusu üzerindeki yapısal etkileri üzerine derin bir araştırma yapılamadı. Bunun önemli sebeplerinden biri MRI (Magnetic Rezonans Görüntüleme) testlerini analiz etmek üzere geliştirilen kabul görmüş bir yöntem bulunmamasıydı.

Gruss Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi'nde çalışan Profesör Michael Lipton "Doğum kontrol haplarının insan beyni üzerindeki etkisi konusunda ciddi bir araştıma eksikliği mevcut. Ancak biz hipotalamus hacmini ölçme metodlarımızı onaylattık ve ilk kez hap kullanan kadınların daha küçük hacimli hipotalamusa sahip olduklarını bulduk" diye konuştu. 

Hap en çok tercih edilen yöntemlerden biri

Ağızdan alınan haplar, dünyada en yaygın olarak kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak tanımlanıyor. Bunun yanı sıra bu haplar düzensiz adet görme, sancı, endometriozis ve polikistik over sendromu gibi rahatsızlıkları tedavi etmede de kullanılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 'Hastalıkları Kontrol ve Önleme için Sağlık İstatistikleri Ulusal Merkezi'nin 2018 raporuna göre 2015 ve 2017 arasında ülkede 15-49 yaşları arasında 47 milyon kadın doğum kontrolü uyguluyor ve bu kadınların yüzde 12,6'sı hap yöntemini tercih ediyor.

Fark dramatik boyutta

21 kişinin doğum kontrol hapı kullandığı 50 sağlıklı kadın üzerinde test yürüten Profesör Lipton ve ekibi, doğrulanmış olan yeni MRI ölçümleme yöntemi ile hipotalamus hacimlerini ölçtü ve bu iki grup kadın arasında ciddi farklar bulunduğunu tespit etti. Lipton sonuçlara ilişkin şunları aktardı:

"Dramatik farklar bulduk. Bu ilk bulgular konunun üzerine gidilmesi ve doğum kontrol haplarının beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerine yönelik daha derin çalışmalar yapılması için yeterli güçte ilişkiyi gözler önüne seriyor."