Yaşam

Apollo 11 astronutu Ay görevinin daha önce hiç kullanılmamış bir fotoğrafını paylaştı

Michael Collins, 1969 yılında Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ile Apollo 11'in Ay görevine katılmıştı

19 Haziran 2019 14:53

Apollo 11 astronotu Michael Collins, ekip üyelerinin yer aldığı ve daha önce yayınlanmamış bir fotoğraf yayınladı. Collins, fotoğrafı "bir kutunun dibinde bulduğunu" açıkladı.

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre Apollo 11 Ay görevinin pilotu astronot Michael Collins, daha önce hiç yayınlanmamış bir "Ay görevi" fotoğrafı paylaştı.

Fotoğrafı Apollo 11 görevinin 50. yılı nedeniyle Twitter hesabından paylaşan Collins, "Ekip. Bunu bir kutunun dibinde buldum, NASA tarafından daha önce kullanıldığını sanmıyorum" ifadelerini kullandı. 

Aralarında Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'in de yer aldığı ekibin Ay'a iniş yaptığı Columbia Modülü'nün ise Smithsonian Ulusal Hava ve Uzay Müzesi'nde sergilendiği öğrenildi.

Modül, 2022'ye kadar müzede sergilenmeye devam edecek.

Müzede ayrıca Armstrong'un uzay elbisesi de dahil olmak üzere ABD'nin Ay görevine ilişkin 'ünlü' eşya ve araçlar da sergilenecek.

Hava Kuvvetleri'nde pilot ve deneme pilotu olarak görev yapan Collins, 1963 yılında NASA'ya katılmıştı. Apollo 11 görevinin yanında, Collins 1966'daki Gemini görevinin de pilotluğunu üstlenmişti. 

Buna rağmen Ay yüzeyine hiç inmeyen Collins'in uzay uçuş süresinin 266 saate ulaştığı biliniyor.