Gündem

AP Türkiye raporunu bugün oylayacak

AP'nin hazırladığı rapor müzakerelerin askıya alınması çağrısını da içeriyor

13 Mart 2019 09:38

AP, bugün, Hollandalı parlamenter ve AP Türkiye raportörü Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye Raporu'na son halini verecek. Raporun onaylanmasından iki gün sonra ise yaklaşık dört yıldır toplanmayan Ortaklık Konseyi, 15 Mart'ta Brüksel'de toplanacak.

Tıklayın- Avrupa Parlamentosu'ndan "Türkiye ile müzakereler resmen askıya alınsın" çağrısı

Sputnik'te yer alan habere göre, Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil edeceği toplantıda AB kanadına ise Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini başkanlık edecek. Ortaklık Konseyi'nin toplantısında Türkiye'nin üyelik süreci, insan hakları, demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü bağlamında attığı adımlar, vize serbestisi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, terörle mücadele gibi kritik konular ele alınacak.

AP'nin Türkiye Raporu'nda Ankara'nın tepkisini çeken çok sayıda unsur olsa da müzakerelerin resmen askıya alınması çağrısı ‘bardağı taşıran' nitelikte bir vurgu olarak değerlendiriliyor. Bu vurgunun metinden çıkma ihtimali ise yok. Resmi askıya alma önerisi içeren metin geçen ay AP Dışişleri Komisyonu'ndan (AFET) geçtikten sonra Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, müzakerelerin resmen askıya alınması çağrısının kesinlikle kabul edilemez olduğu belirtilmişti.

Gelinen aşamada ise AP'deki en büyük siyasi grup olan Avrupa Halk Partisi (EPP), ‘müzakerelerin resmen askıya alınması' önerisinin yerine ‘müzakerelerin sona erdirilmesi' çağrısını yapmaya hazırlanıyor. AP'de bugün yapılacak oylamada aşırı sağ ve popülistlerden de destek alması beklenen bu değişikliğin gerçekleşmesi halinde Türkiye'nin çok daha sert tepki vermesine 'kesin gözüyle' bakılıyor.

Tıklayın- Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Piri: Türkiye'de kuvvetler ayrılığı konusunda endişeliyiz