Çevre

Düz Dünya Derneği: Antarktika kıtasının gerçek fotoğrafını çekene 100 bin TL ödül vereceğiz

Düz Dünya Derneği Başkanı Doğukan Özkan, Antarktika kıtasının Dünya'nın etrafını çevreleyen buzullar olduğunu iddia ediyor

24 Ağustos 2019 12:11

Düz Dünya Derneği Başkanı Doğukan Özkan, küre Dünya modelindeki Antarktika kıtası görüntülerinin gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. Özkan, Antarktika kıtasının dünyanın etrafını çevreleyen buzullar olduğunu iddia etti. NASA dahil çok sayıda kurumun dünyaya sahte görüntüler servis ettiğini öne süren Özkan, Antarktika kıtasının gerçek fotoğrafını çekene, 100 bin TL ödül vereceğini söyledi.

Dünyanın düz olduğunu savunanlar hızla yayılırken, Doğukan Özkan geçen yıl Düz Dünya Derneği'ni kurdu. Bilim insanlarının tepkisine neden olan düz dünya  teorisini savunan Doğukan Özkan, Dünya'nın küre şeklinde olduğunu kanıtlayanlar için vaat ettiği 50 bin TL ödülün ardından şimdi de Antarktika kıtasını görüntüleyene 100 bin TL ödül vereceğini açıkladı.

"NASA'nın görüntüleri gerçeği yansıtmıyor"

NASA'da görevli Türk astrofizikçi Dr. Umut Yıldız NASA tesislerini gezdirmek üzere, Özkan'ı ABD'ye davet etmişti. Fakat Doğukan Özkan, NASA'nın dünyaya servis ettiği görüntülerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, daveti geri çevirmişti. 

Doğukan Özkan, düz dünya modelindeki Antartika çizimleriyle ilgili olan teorisini şöyle anlattı: 

"Gerçek diye anlatılan Antarktika kıtası güneyde bir parça olarak yer alıyor fakat düz dünya modelinde, Dünya'nın etrafını çevreleyen buz dağlarıdır. Yani aslında bir kıta değildir. Elimizdeki teknolojiyle uçuş rotalarına baktığımızda hiç bir uçak Antarktika kıtası üzerinden geçmez. Çünkü burası anlatıldığı gibi bir kıta olmadığı için geçilmesi teknik olarak mümkün değil. Gerçek Antarktika, Dünya'nın etrafındaki buzullardır. Bunun aksini ispat edecekler için 100 bin TL ödül hazır. Derneğimiz tarafından anında ödeme yapılacak." (DHA)