Çevre

Antalya'da belediyenin iş makineleri caretta caretta yuvalarını ezdi!

2 ay önce Kumluca Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Ramazan Uluşar, site sakinlerine "Büyütmeyelim lütfen" demiş

24 Ağustos 2020 14:00

Antalya'nın Kumluca ilçesi sahilinde yol çalışması yapılan iş makinesinin deniz kaplumbağası yuvalarının üzerinden geçtiği ve yumurtalara zarar verdiği belirtildi. Yuvalardaki yumurtaların bazılarının ezildiği, bazılarının ise açıkta kalınca diğer hayvanlara yem olduğu ifade edildi.

Kumluca'ya bağlı Beykonak sahilinde iş makinesiyle yapılan yol açılma çalışması sırasında, gönüllü çevreciler tarafından daha önceden tespit edilerek, çubuklar ve kafesler ile işaretlenen koruma altındaki deniz kaplumbağası yuvaları zarar gördü.

Denizle karanın buluştuğu noktada yol açılan iş makinesi nedeniyle bozulan birkaç yuvadaki bazı yumurtalar ezilirken, bazıları ise açıkta kalınca diğer hayvanlara yem oldu. Çevredekiler, zarar görmeyen deniz kaplumbağası yumurtalarını yeniden kumun altına gömdü.

"Büyütmeyelim lütfen, belediyeyle sitemizin çok işleri var"

Sosyal medya kullanıcıları, olaya ilişkin tepkilerini kendi hesaplarından dile getirdi. Yol açılan iş makinesinin Kumluca Belediyesi'ne ait olduğu belirtilirken, belediye yetkilileri ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Yol açılan bölgedeki sitelerde oturan ve 2 ay önce Kumluca Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılan Ramazan Uluşar, site sakinlerinin 'WhatsApp' grubundan şu paylaşımı yaptı:

"Arkadaşlar bu çalışma Beykonak Mavikent villalarının arasından denize dışarıdan gelen kişilerin ulaşımını sağlamak, sitemizi de rahatlatmak için yapılan bir çalışmadır. Evet zarar verilmiş ama büyütmeyelim lütfen. Belediyeyle sitemizin çok işleri var."

Tutanak düzenlendi

Öte yandan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerinin sahile gelerek, deniz kaplumbağası yuvalarında inceleme yaptığı, işlemle alakalı Kumluca Belediyesi hakkında tutanak düzenlediği öğrenildi.