Yaşam

Ankara'da otel yangını: 10 kişi dumandan etkilendi

Dumanı fark eden bir köpek evde yaşayanları uyandırdı

05 Ağustos 2019 08:33

Ankara'da, bir otelin saunasında yangın çıktı. İçeride mahsur kalan 28 kişi tahliye edilirken dumandan etkilenen 2'si çocuk 10 kişi hastaneye kaldırıldı. Otelin yanındaki binada yaşayan bir köpek de dumanı fark edip evde yaşayanları uyandırdı.

Saat 04.00 sıralarında Çankaya ilçesindeki Birlik Mahallesi 412 Sokak üzerindeki 5 katlı otelin saunasında, henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Hızla büyüyen alevler, saunayı sararken, dumanlar da otele yayıldı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye, sağlık, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve polis ekibi sevk edildi. Polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi aldı.

Pencereleri kırıp yardım istediler 


Otel müşterilerinden bazıları pencereleri kırıp, bazıları ise balkonlara çıkarak yardım istedi. İtfaiye ekipleri içeride mahsur kalan müşterileri, uzanan merdiven yardımıyla pencere ve balkonlardan kurtardı. Daha sonra gaz maskelerini takan ekipler, en alt kattaki saunada meydana gelen yangına müdahale etti. Yangın, kısa sürede kontrol altına alındı. İtfaiye erleri, tüm odaları kontrol ettikten sonra içeride kimsenin kalmadığını tespit etti. Büyük paniğin yaşandığı yangında, dumandan etkilenen 2'si çocuk 10 kişi tedavi edilmek üzere ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Dumanı fark eden köpek evleri uyandırdı


Öte yandan, otelin hemen bitişiğindeki apartmanın zemin katı da yoğun duman altında kaldı. Burada oturan ve o saatte uyuyan bir çift, evde besledikleri köpeklerinin dumanı fark edip havlamasıyla uyandı. Ardından içerideki yoğun dumanı fark eden aile, köpeklerini de alarak evi terk etti. Yangının tamamen kontrol altına alınmasının ardından çift evlerine geri döndü.

Polis ve itfaiye ekipleri, kimsenin yaralanmadığı yangının çıkış nedeniyle ilgili inceleme başlattı.