Politika

Altan Tan: Öcalan bu hafta silah bırakma çağrısı yapabilir

"Suriye'deki Kürtlerin statüsünün tanınması lazım"

11 Ağustos 2019 16:08

Eski HDP Milletvekili Altan Tan, İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan'ın bu hafta silah bırakma çağrısı yapabileceğini söyledi. Tan, "Polemiklere de girmeden silahların susması lazım" dedi.

Gazete Duvar'ın haberine göre, HDP'nin eski milletvekillerinden Saadet Partili Altan Tan, İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan'ın son mesajını değerlendirdi. Çözüm sürecinde İmralı'da Öcalan'la da görüşen Tan, "Kürt sorununun çözümü için PKK taktik değil, stratejik olarak silah bırakmalı" dedi.

"Suriye'deki Kürtlerin statüsünün tanınması lazım"

Altan Tan, TV5'te katıldığı programda Öcalan'ın son açıklaması sonrası yeni bir çözüm sürecinin mümkün olabileceğini ifade etti. Tan, Öcalan'ın 'çözüm için hazırım' mesajını şöyle değerlendirdi:

"Öcalan'ın seçimden 3-4 gün önce gönderdiği mektup ve ondan önceki avukat görüşmesinde de 'Türkiye'nin hassasiyetleri' dediği nokta da o. Şimdi sanırım dün yapılan görüşmede de, daha açıklanmadı ama benim anladığım kadarıyla, önümüzdeki dönemde İmralı'dan PKK'ye silah bırakma, 2013 sürecine, konseptine sürecine geri dönme çağrısı gelecek diye tahmin ediyorum, bekliyorum.

"Bu noktadan sonra o sağlanabilirse -tabii bunlar çok kolay şeyler değil- bir sürü faktör var işin içerisinde, bizim bizzat şahit olduğumuz görüşmeler var. Yani Kandil'de, İmralı'da, Parlamento'da… Bunların bir kısmını bugün anlatabiliyoruz, bir kısmını daha genel cümlelerle ifade ediyoruz. İçeride ve dışarıdan bozucu faktörler, aktörler var. Yani Suriye'de bir uzlaşma olabilmesi için Kürt meselesinin bir noktaya gelmesi lazım, Suriye'deki Kürtlerin statüsünün tanınması lazım."

"Polemiklere girmeden silahların susması lazım"

Rojava'daki statünün Türkiye'ye tehdit unsuru oluşturmadığını belirten Tan şöyle devam etti:

"Bunun karşılığında da PKK'nin, PYD'nin Türkiye'ye karşı savaşını bırakması lazım. Mesela PYD şunu diyor haklı olarak, 'Ben bugüne kadar Türkiye'ye herhangi bir saldırıda bulunmadım ama Türkiye karşı saldırı olduğunu iddia ediyor' diyor. Polemiklere de girmeden silahların susması lazım. Ben böyle bir çağrının bu hafta ya da önümüzdeki günlerde geleceğini düşünüyorum."