Medya

TV5 Genel Yayın Yönetmeni'nden Cilara açıklaması: Havuz medyasına koz vermemek adına böyle bir karar aldık

Alper Taş'ın TV5'te Çağlar Cilara'nın programındaki 'LGBTİ' sözleri, programın yayından kaldırılmasına sebep oldu

05 Mart 2019 14:18

CHP’nin Beyoğlu Belediye Başkan adayı Alper Taş, TV5 kanalında gazetecinin Çağlar Cilara'nın programında “LGBT konusunda onların kendi meclislerinde aldıkları kararları ve sorunlarının takipçisi olacağım. Biz LGBT için söylediklerimizin her zaman arkasındayız. Dün de böyle düşünüyorduk. Bugün de böyle düşünüyoruz. Biz onların insanca yaşamalarını sağlayacağız” dedi.

Hükümete yakın birçok kanal tarafından “LGBT propagandası yapılıyor” ifadesiyle hedef gösterilen TV5 söz konusu programı kaldırdıklarını açıkladı. TV5 konu hakkında yaptığı açıklamada “Toplumsal hassasiyetleri ve ahlaki değerlerimizi önceleyerek yayınlarını sürdürececeğiz” dedi.

Farklı kesimlerden kişileri programına çıkaran Çağlar Cilara da TV5'in şu mesajı paylaştı:

"TV5 macerası da bitti. Türkiye'de gazeteciler siyasi kutuplaşmanın, kavganın, gürültünün arasında kalıyor. Ben sorumu sorarım, haber çıkarırım, 8 yılda 3 binin üzerinde program yaptım. On binin üzerinde programlarımdan haber çıktı. Soru sormaya devam edeceğim merak etmeyin."

Programın kaldırılması ile ilgili medyablok’tan Fırat Yeçilçınar'a açıklamalarda bulunan TV5 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yılmaz ise algı operasyonu yapıldığı ve bu yüzden programın yayından kaldırıldığını söyledi. Yılmaz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Alper Taş programda kendi kanaatlerini paylaşıyor. Havuz medyası da bunu alıp seçim öncesi bir algı operasyonu başlattı. Kovulma değil, algıya ihtimal vermemek adına bunun önüne geçmek istedik. Çağlar da böyle bir şeye neden olmak istemediğini söyledi. Bir anlaşma oldu yani. Algılar gerçeklerden daha üstün gelebiliyor maalesef. Ellerine fırsat ve koz vermemek adına böyle bir karar aldık."

TV5’in açıklaması şöyle: