Seçim 2024

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Sonuçları değerlendirip, önümüzdeki dönemde buna göre siyasetimizi şekillendireceğiz

02 Nisan 2024 17:03

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik, "Milletimizin ortaya koyduğu, gerileme ifade eden bu sonuçları ciddi bir şekilde ele alacağımızdan ve önümüzdeki dönemde buna göre siyasetimizi şekillendireceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.

Ömer Çelik'in açıklamasından öne çıkanlar:

"Seçilen herkesi hangi partiden olursa olsun tebrik ediyoruz, görevlerinde başarılar diliyoruz. Her seçim demokrasi şölenidir.

Kazanan, demokrasinin gerçek sahibi olan milletimiz olmuştur. Demokrasimiz bu seçimler vasıtasıyla güç kazanmıştır, kökleşmiştir.

Siyasetin sicil amiri vatandaşlarımızdır. Vatandaşlarımız takdir ve uyarılarını sandık yoluyla gösterirler. 

Bu çerçevede 31 Mart seçimlerinin partimize mesajlarını değerlendireceğiz.

31 Mart önümüzdeki dönemde izleyeceğimiz siyaset için bir dönüm noktası olacaktır. 

Milletimizin verdiği mesajı almak bizim boynumuzun borcudur, siyasi namusun gereğidir.

Sicil amirimizin vatandaş olduğunun, bize not verecek yegane merciin vatandaş olduğunun bilinciyle davranacağız.

Milletimizin ortaya koyduğu, gerileme ifade eden bu sonuçları ciddi bir şekilde ele alacağımızdan ve önümüzdeki dönemde buna göre siyasetimizi şekillendireceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.

Gelinen noktada genel ve yerel seçim tamamlandı ve Türkiye seçim sürecini tamamlamış oldu. Önümüzdeki 4 yıldan fazla bir zamanda yeni bir seçim yok. Bu süre içinde güçlü bir siyaset izlemeye devam edeceğiz. Demokratik reformlar da tabiki gündemimizde olacak. Yeni Anayasa, gelecek nesillere borcumuzdur. Ekonomik anlamda adımlar atmaya devam edeceğiz. Deprem bölgesinin yaralarını sarmak en önemli gündem maddesi olmaya devam edecek. 

(Van'da yaşananlarla ilgili soruya cevaben) Bu konu, il seçim Kurulu'nun takdirinde olan bir konu. Memnu hakların iadesi konusunda il seçim kurulu böyle bir karar almış. Bu, siyasi alanın, hükümetin müdahale edeceği abir alan değil. Konu hukuki bir konu. İtiraz edeceklerse, yapacakları itiraz mekanizmaları bellidir. Hukuken haklılarsa, zaten sonuç onların arzu ettiği gibi olacaktır. Ama hukuken haklı değillerse de buna da herkesin saygı göstermesi gerekir. Demokratik olarak tepki göstermek herkesin hakkıdır ama bunu şiddete dönüştürmenin, polise saldırmanın gerekçesi haline getirmenin gereği yoktur. 

('MYK'da kongre konusu gündeme geldi mi?' sorusuna cevaben) Bu MYK'da sadece seçim gündemi değerlendiriliyor. Kongre ile ilgili herhangi bir şey konuşulmadı."

Memnu haklar nedir?

Memnu haklar, diğer bir deyişle yasaklanmış haklar, kişinin ceza mahkumiyeti nedeniyle, ceza kanununun dışında farklı kanunlardan kaynaklanan mahrum edildiği haklardır. Memnu hakların iadesi ise, bu hakları geri almak için düzenlenen bir ceza hukuku kurumudur.

TIKLAYIN - Van İl Seçim Kurulu, mazbatayı DEM Partili adayın yarısından daha az oy alan AKP'li adaya verdi!

TIKLAYIN - Özgür Özel'den 'Van' açıklaması: Bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır

TIKLAYIN - Van'da kazanan Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı geri alındı; DEM Parti “Halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz!" dedi

TIKLAYIN - Van İl Seçim Kurulu Başkanı'ndan Zeydan kararına muhalefet şerhi: Kararı YSK vermeli

TIKLAYIN - Dem Parti’den Van’da kazanan Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının geri alınmasına ilişkin açıklama: Halkın iradesine saygı duyun!

TIKLAYIN - Başak Demirtaş'tan Abdullah Zeydan tepkisi: Halk iradesinin yanında olmak için yarın ben de Van’dayım

TIKLAYIN - HÜDA PAR'dan Van açıklaması: Kazanan adaya mazbatanın verilmemesi, halk iradesinin gasp edilmesidir

VİDEO - Van’da Abdullah Zeydan’ın memnu hakların iadesinin iptalini protesto eden vatandaşlara polis müdahalesi

GALERİ - Van'da kazanan DEM'li Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının geri alınmasına tepki yağdı: Halka siyasi pusu kuruluyor