Medya

AKP'li Metiner'in 'Reis’e operasyon çekiliyor' dediği dizi yayından kaldırıldı

16 Haziran 2022 20:45

Yeni Şafak yazarı ve eski AKP milletvekili Mehmet Metiner, Osman Sınav’ın proje tasarımcısı olduğu Yalnız Kurt dizisi nedeniyle geçtiğimiz gün ATV’yi sert ifadelerle eleştirmiş ve, “Türk-Kürt kardeşliğini alçakça sabote etmeye çalışan bu ırkçı zihniyetin camiamızda tedavüle sokulmasına izin verenlerin yanı sıra, milyonlarca Kürt’ü düşmanlaştıran bu ırkçı ötekileştirici fitne diline suskun kalanlara da yazıklar olsun! Reis’e, partimize ve hükümetimize asıl siyasi operasyon çekiliyor” ifadelerini kullanmıştı. Metiner, katıldığı bir yayında Yalnız Kurt dizisinin yayından kaldırıldığını açıkladı.

Metiner geçtiğimiz gün Yeni Şafak'ta yer alan köşesinde ATV'de yayınlanan Yalnız Kurt dizisini hedef alarak, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedef alındığını söylemişti. Metiner konu ile ilgili yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Reise siyasi operasyon çekiliyor"

"Kendi kanalımız olduğu için başka bir algı oluşuyor. Sanki AK Parti ve Hükümet böyle istediği için o dizi yayınlanıyor algısı. Osman Sınav’ın o milyonlarca Kürt’ün yani bizlerin üzerine boca ettiği ırkçı düşmanlığa karşı çıkmanın Reis’e ve AK Parti’ye karşı çıkmak anlamına geleceği varsayılıyor. O yüzden camiamız susuyor. Camiamızın değerli aydınları susuyor. Çok yazık! Oysa sabote edilen Türk-Kürt kardeşliğimizin yanı sıra Reis’in ve AK Parti’mizin misyonudur. Reis’e, partimize ve hükümetimize asıl siyasi operasyon çekiliyor"

Rûdaw TV'ye katılan Mehmet Metiner, ATV’de yayınlanan “Yalnız Kurt” dizisinin senaryosunun “ırkçı-faşistler” tarafından hazırlandığını söyleyerek dizinin yayından kaldırıldığını bildirdi. Metiner, şöyle konuştu:

"Yayından kaldırıldı"

“AK Parti ve Türkiye hükumeti de dizideki o ırkçı-faşist anlayıştan rahatsız. Çünkü Kürdistan Bölgesi ile Kürtlere saygısızlık etmek, AK Parti ve Türkiye hükumetine de saygısızlık etmek manasına geliyor. Yayından kaldırıldı. Biz gerekli tepkiyi gösterdik. Irkçı, faşist zihniyetle, kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdürüyoruz. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin gayrimeşru ilan edilmesini hiddetle ve şiddetle kınadık kınamaya da devam edeceğiz. Erbil Yönetimi bizim kardeş bildiğimiz bir yönetimdir."

TIKLAYIN | Akif Beki'den Yalnız Kurt dizisi yorumu: "O sahne Öcalan’ı iyi, HDP ve Demirtaş’ı kötü göstermek için mi çekildi" şüphelerine, iktidarın bazı söylemleri yol açıyor