Sağlık

Ahşap mutfak araçlarında üreyen bakteriler kansere sebep olabilir

Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi Taşpınar, mümkünse tahta araçların mutfağa hiç girmemesinin daha sağlıklı olduğunu aktardı

25 Ekim 2019 22:02

Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi Gökhan Taşpınar, tahta mutfak araçlarında üreyen bakterilerin ve iyi durulanmayan kimyasalların vücutta uzun vadeli hastalık yapıcı etkisinin olduğunu ve kansere sebep olabildiğini söyledi.   

Taşpınar, mutfaklarda ahşap eşya kullanımının her ne kadar estetik bir görüntü yaratsa da sağlık açısından önemli riskler taşıdığını vurgularken, özellikle gıdayla birebir temas eden ahşap tabaklar ve tahta kaşıkların, yeterince temizlenmediği takdirde bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturduğunu söyledi. Ahşap malzemelerde bakteri birikmesi ciddi hastalıklara yol açabilirken, aynı zamanda insandan insana hastalık taşınma riskini de artığı biliniyor. 

"Kansere yol açabilir"

Ahşap mutfak malzemelerinin özensiz temizliği sonrası kalan kimyasal madde kalıntılarının kanser yapıcı etkiye sahip olduğunu vurgulayan Altınbaş Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi Su Ürünleri Mühendisi Taşpınar, “İyi temizlenmediğinde tahta tabakların içinde kalan gıda kalıntıları uzun süre bekleyerek bakteri üremesine sebep olabilir, bu tabaklarda yemek yiyen kişilerde gıda zehirlenmesi ya da kimyasal madde kalıntılarına bağlı zehirlenmeler ve uzun vadede kanser vakaları görülebilir” dedi. Taşpınar, sözlerine mutfakta ahşap gereç kullanılıyorsa boyasız ve cilasız olmalarına ve malzemelerin karbonatlı suda bekletilerek temizlenmelerine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek devam etti. 

"Herhangi bir standart yok"

Temizlikte kullanılan deterjanların durulama ile malzemeden tamamen çıktığından emin olunması ve ahşapların kesinlikle nemli şekilde bekletilmeyip bir an önce kurutulması gerektiğini vurgulayan öğretim görevlisi, bu konuda restoranlar ve gıda firmalarında riskin daha yüksek olduğunu belirtti. Ahşap malzemelerinin temizliğinde restoranlar için herhangi bir standardın bulunmadığının altını çizen Taşpınar, “İlgili Bakanlık memurları veya işletmelerin kendileri veya anlaşmalı mühendisleri tarafından sürekli bir denetim yapılması gerekir. Ama ahşap malzeme için en güvenilir yöntem mutfağımıza olabildiğince sokmamanızdır” dedi. (DHA)


Dünyada ve Türkiye'de günün gelişmeleri T24 haber bülteni Manşet'te