Dünya

ABD'de Çin "casus balonunu" düşürme hazırlığı: Hava sahası kapatıldı!

ABD'de üç havaalanından kalkış ve varış seferleri durduruldu.

04 Şubat 2023 22:46

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Federal Havacılık İdaresi (FAA), "Savunma Bakanlığı'nın güvenlik çabalarını destelemek için" Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerindeki Wilmington, Myrtle Beach ve Charleston havaalanlarından kalkış ve varış seferlerini durdurduğunu bildirdi.

FAA'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Savunma Bakanlığı'nın ulusal güvenlik çabalarını desteklemek için Wilmington, Myrtle Beach ve Charleston uluslararası havaalanlarındaki kalkış ve varış seferlerinin durdurulduğu" duyuruldu. FAA ayrıca Kuzey ve Güney Carolina kıyı şeridi üzerindeki hava sahasının da uçuşa kapatıldığını açıkladı.

Amerikan medyasında isimleri verilmeyen yetkililere dayandırılan haberlerde, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, Çin'in başkenti Pekin'e yapacağı ziyareti ertelemesine neden olan ABD semalarındaki Çin'e ait "casus" olduğu öne sürülen balonun, Atlantik okyanusu üzerine çıktığında düşürülmesinin planlandığı iddia ediliyor. FAA'nın da bu nedenle Kuzey ve Güney Carolina kıyı şeridi üzerindeki hava sahasını geçici olarak kısıtladığı kaydediliyor.

"Bunun bir gözetleme balonu olduğunu biliyoruz"

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2 Şubat'ta Çin’e ait olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD ana kıtası üzerinde uçuş yaptığını ve Amerikan ordusunun balonu takip ettiğini duyurmuştu.

Çinli yetkililer balonun Çin'e ait "sivil" bir hava aracı olduğunu, meteorolojik araştırma için kullanıldığını, rüzgarlarla sürüklenerek ABD hava sahasına girdiğini belirtirken, ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri ise "Çin'in açıklamasının farkındayız ancak bunun bir gözetleme balonu olduğunu biliyoruz" açıklamasını yapmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken da 5-6 Şubat'ta Pekin'e yapacağı ziyareti erteleyeceğini açıklamıştı. Başkan Biden bugün konuya ilişkin ilk yorumunu yaparak, "(Casus balonun) İcabına bakacağız" demişti.(AA)

TIKLAYIN I Biden'dan ABD hava sahasındaki "casus" balonla ilgili ilk yorum: İcabına bakacağız

TIKLAYIN I Çin'den "casus balon" açıklaması: Meteorolojik araştırmalarda kullanılan sivil bir hava aracı