Dünya

ABD Başkanı Biden hakkında "azil soruşturması" talebi: Gerekçe, oğlunun para ilişkileri

12 Eylül 2023 18:43

T24 Dış Haberler

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Başkan Biden hakkında azil soruşturması başlatılması talimatını verdiğini duyurdu. Temsilciler Meclisi Başkanı, soruşturmanın Cumhuriyetçi vekil James Comer tarafından yürütüleceğini bildirdi. 

McCarthy, ABD Başkanı Joe Biden hakkında "görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla azil soruşturması açılmasını istedi. McCarthy, soruşturmanın, ABD yargısının gerekli kanıtları ve belgeleri toplamasına yardımcı olacağını belirtti.

Biden'ın hakkındaki azil talebinin sebebi ise oğlu Hunter Biden'ın iş ilişkileri. Şayet Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın işlerine karıştığı tespit edilirse ilk kez bir ABD başkanı azil edecek.

Biden'ın oğlu Hunter Biden, gelir vergisini ödememek ve uyuşturucu kullanmasına rağmen silah sahibi olmak suçlamalarını kabul ederek savcılık makamı ile anlaşmaya varmıştı. 

Komite üyeleri, Biden'ın azil soruşturması talebi için bir araya geldi. Eğer bu iddiaları kuvvetlendirirlerse, karar temsilciler heyetine gönderilecek.

TIKLAYIN - ABD'de belgeleri yayımlandı: Hunter Biden, 20 milyon dolardan fazla ödeme almış

Amerikalılar bir kez daha hukuki kaosla karşı karşıya

Joe Biden uzun bir süredir oğlu Hunter Biden'ın bağlantılarıyla ilgili eleştiri ve suçlamalara maruz kalıyordu. 

Bu durumda Biden, azil soruşturmasıyla karşı karşıya kalacak, Trump ise mahkemelerden çıkamayacak.  

ABD demokratları ve cumhuriyetçilerini daha da ayrıştıracak. 

NTV'den Hüseyin Günay'ın aktardığına göre, Beyaz Saray'dan henüz yanıt gelmedi ancak birkaç saat içinde basın toplantısı yapılması bekleniyor.

TIKLAYIN - ABD Başkanı'nın oğlu Hunter Biden hakkındaki soruşturmalara özel savcı atanıyor

McCarthy'den açıklama

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy, Biden hakkında azil soruşturması başlatılması talimatıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Temsilciler Meclisi komitelerimize Başkan Joe Biden hakkında resmi bir azil soruşturması açmaları talimatını veriyorum. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi vekiller, Başkan Biden'ın yolsuzluk konusundaki davranışlarına ilişkin ciddi ve inandırıcı iddiaları ortaya çıkardı."

Oğul Biden hakkındaki suçlama

Bu haber, yıllardır her iki Biden'a da saldıran eski Başkan Donald Trump ve Cumhuriyetçi müttefiklerinin Demokrat başkanın oğluna ayrıcalıklı muamele yapıldığı suçlamalarına yol açtı.

Reuters'ın aktardığına göre, Trump zamanında Delaware'e savcı olarak atanan David Weiss'in Hunter Biden ile ilgili yürüttüğü soruşturma bahsi geçen suçlamalarla sonuçlandı.

Hunter Biden, daha önce lobici, avukat, yabancı şirketlere danışman, yatırım bankacısı ve sanatçı olarak çalışmış ve madde bağımlılığı ile mücadelesini kamuoyuna açıklamıştı.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan duyuru, Başkan Biden'ın 2024'te Cumhuriyetçilerin adaylığı için ön sıralarda yer alan Trump'la yeniden karşı karşıya gelebileceği bir seçim kampanyasının öncesinde gelmiş oldu.

Mahkeme dosyalarına yansıyan suçlamalara göre, Hunter Biden, 2017 ve 2018'de 1,5 milyon dolardan fazla vergiye tabi gelir elde ettiği, ancak 100 bin dolardan fazla vergi borcu olmasına rağmen o yıllarda gelir vergisi ödemediği ifade edildi.

ABD Adalet Bakanlığı, Hunter Biden'ın ayrıca, 12 Ekim 2018'den 23 Ekim 2018'e kadar madde bağımlısı olduğu dönemde yasadışı bir şekilde ateşli silah bulundurmakla suçlandığını söyledi. Bu suçlama için, bazen sanıkların hapis cezasından veya mahkumiyetten kaçınmasına izin vermek için kullanılan kovuşturmaya alternatif bir ön yargılama anlaşmasına girdi.

TIKLAYIN - ABD'de belgeleri yayımlandı: Hunter Biden, 20 milyon dolardan fazla ödeme almış

TIKLAYIN - ABD Başkanı'nın oğlu Hunter Biden, hakkındaki suçlamaları kabul etti

TIKLAYIN - ABD Başkanı'nın oğlu Hunter Biden hakkındaki soruşturmalara özel savcı atanıyor