Yaşam

7 yaşındaki Halepli Bana Alabed'den Trump'a tepki: Ben terörist miyim!

Trump'ın 7 ülkeye yönelik vize ve göçmen yasağına tepkiler sürüyor

01 Şubat 2017 23:39

Halep'ten attığı İngilizce tweetlerle dünyanın ilgisini üzerine çeken, tahliye sonrası Türkiye'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından misafir edilen 7 yaşındaki Bana Alabed, ABD Başkanı Donald Trump'ın çoğunluğu Müslüman nüfusa sahip 7 ülkeye koyduğu vize yasağına Twitter'dan tepki gösterdi. 

Trump'ın "Herkes bu uygulamanın bir yasak olup olmadığını tartışıyor. İsteyen istediği söyleyebilir. Ama bu, kötü insanları ülkemizden uzak tutmak için getirilmiş bir uygulamadır" tweetini alıntılayan Alabed, "Ben bir terörist miyim?" diye sordu.

Halep'in 2012 yılından bu yana silahlı muhalif grupların kontrolü altında bulunan doğu bölgesinde yaşayan Bana ve ailesi, Türkiye ile Rusya'nın garantörlüğünde yapılan anlaşma uyarınca Aralık ayı içerisinde tahliye edilen siviller arasında yer almıştı.

Bana, şu anda Türkiye'de yaşıyor. Bana'nın @alabedbana adlı Twitter hesabından İngilizce mesajlar atmasına yardımcı olan annesi Fatima Alabed yardımcı oluyor.  Bana Alabed, yemin töreninden önce Trump'a bir mektup yazmıştı.

Bana'nın Trump'a yazdığı mektubun BBC'de yayımlanan tam metni şöyle:

"Benim adım Bana Alabed. Halep'te yaşayan, yedi yaşında Suriyeli bir kız çocuğuyum.

Hayatım boyunca Suriye'de yaşadım ve geçen yıl Aralık ayında kuşatma altındaki Doğu Halep'i terk etmek zorunda kaldım. Suriye'deki savaştan zarar gören Suriyeli çocuklardan biri de benim.

Ancak artık Türkiye'deki yeni evimde huzura kavuştum. Halep'te okula gidiyordum ancak okulum bombardımanda yıkıldı.

Arkadaşlarımın bazıları öldü.

Onlar için çok üzülüyorum. Keşke yanımda olsalardı, birlikte oyun oynardık. Halep'te oyun oynayamıyordum. Çünkü burası ölümün şehri olmuştu.

Ama şimdi Türkiye'de dışarı çıkabiliyor ve eğlenebiliyorum. Henüz başlamadım ama okula da gidebilirim. İşte bu nedenle barış herkes için çok büyük önem taşıyor.

Ancak Suriye'deki milyonlarca çocuk benim sahip olduklarımdan mahrum ve Suriye'nin farklı yerlerinde acı çekmeyi sürdürüyor. Onlar, yetişkinler yüzünden acı çekiyor.

Amerika'nın başkanı olacağınızı biliyorum. Suriye'deki çocukları ve insanları kurtarabilir misiniz?

Suriye'deki çocuklar için bir şeyler yapmalısınız, çünkü onlar da sizin çocuklarınız sayılır ve sizin gibi onlar da barışı hak ediyor.

Suriye'deki çocuklar için bir şeyler yapacağınıza söz verirseniz, beni yeni arkadaşınız bilin.

Suriye'deki çocuklar için yapacaklarınızı görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Trump'ın Suriye'de nasıl bir politika izleyeceği netlik kazanmış değil. ABD Başkanı, defalarca Suriye hükümetinin en önemli destekçisi Rusya ile güçlü ilişkiler kurmak istediğini açıkladı.

Trump, seçim kampanyası sırasında, silahlı muhalif gruplara yapılan yardımların durdurulmasından bahsetmiş olmasına karşın son dönemde Suriye içerisinde "güvenli bölge" kurulması fikrini dile getirmeye başladı."

İlgili Haberler