Kültür-Sanat

7. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali başladı

12 ülkeden katılımcıların yer alacağı bienal sanatseverlerin ziyaretine açıldı

23 Nisan 2024 16:00

12 ülkeden 5250 çocuk ve gencin "umut" ana teması altında İstanbul'da buluşacağı bienal 579 projeye bir ay boyunca ev sahipliği yapacak. Şehrin farklı konumlarında gerçekleştirilecek olan bienal ana mekan olarak MKM Beşiktaş Çağdaş olarak belirlendi.

2010 yılından bu yana 31 ülkenden katılımcıların geldiği 7. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, başladı. Bu yıl 5 bin 250 çocuk ve gencin katılım göstereceği bienal ana mekan olan MKM Beşiktaş Çağdaşın yanında ikinci sergi mekanı olarak İstiklal Sanat Galerisi de bu kapsamda kullanılacak. Bu iki önemli mekanın yanısıra, Kadıköy ve Beşiktaş iskele meydanları ile şehir hatları vapurları gençlerin eserlerini sergilemek için kullanılacak.

Ana tema: "Umut"

Bu sene bienal ana teması olarak "Umut" kavramı seçildi. Bu kavram çevresinde eserleriyle katılım sağlayacak olan genç sanatçılar; resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon ve performans çalışmaları; ve diğer yandan bu yıl eklenen maker, yapay zeka, dijital sanatlar gibi alanlardan eserleri ile de katılacak.

Palet Kültür Sanat ve Eğitim Derneği (PALETDER) tarafından organize edilen bienalin küratörlüğünü Dijital Sanat alanında pek çok ilk imza atan Esra Özkan üstleniyor.

Çocuk ve gençlerle özel projeler

Bu yıl, deprem bölgesinde bulunan çocuk ve gençlerle özel projeler gerçekleştirildi. Bienal programı dahilinde alanında uzamn yüzlerce sanatçı, oyuncu, bilim insanı, akademisyen ve eğitimci ile farklı atölye, söyleşi, panel ve etkinliklerin yapılacağı bir bienal programı hazırlandı. STK’lar, müzeler, üniversitelerle yapılan işbirliğinde; bilim, sanat, edebiyat, yaratıcı yazarlık, dijital, teknoloji, iklim öncüleri, deneyim paylaşımı, hayallerin gerçekleştirilmesi, iklim krizi, iklim adaleti, kapsayıcılık gibi alanlarında, atölyeler, etkinlikler yapılacak. Bienal, umudu yeşertmek için neler yapılabileceği sorusu üzerine duracak.

Aynı zamanda bu alanlarda çalışan öğretmenlere destek olamak için dünyada değişen dönüşen eğitim modellerinin temsilcilerini seminer ve atölye çalışmaları ile ağırlayarak öğretmenlerin mesleki anlamda desteklenmeleri sağlanacak.

12 ülkeden katılım var

Bienale bu yıl katılım sağlayacak ülkeler arasında İngiltere, Romanya, İtalya ve Rusya’nın bulunuyor. 12 Ülkeden katılım olduğunu aktaran Bienal Direktörü Gazi Selçuk açılış etkinliğinde yaptığı konuşmasında, “Bu yıl 25 şehir ve 12 farklı ülkeden çocuk ve gencin yaratıcı sanat projelerini İstanbul’daki 5 farklı mekanda sergiliyoruz. Sadece resim heykel, fotoğraf projeleri değil, yeni medya, dijital sanat, enstalasyon ve yapa zekanın kullanıldığı birbirinde zengin içeriklere sahip yüzlerce yaratıcı sanat projesi sanatseverlerle buluşuyor” ifadelerinde bulundu.

"Tam olarak bugün, en geç yarın"

Bienal küratörü Esra Özkan ise, “Bienal, sanatın farklı dallarıyla mevcut gerçekliğimizden daha iyi bir geleceği hayal etmeyi ve hayallerimizi gerçeğe çevirmek üzere olan fikirlerimizin ilhamını bulmak için yola çıkıyor. Uzakta sandığımız; umut ettiğimiz gelecek “Tam Olarak Bugün, En Geç Yarın” hayatımızın içinde!” ifadeleri ile bienalin önemini vurguladı.