Yaşam

32 bin erkek incelendi; seks yapma, o kanser türünü engelliyor!

20'li ve 40'lı yaşlarda daha seyrek boşalma tarif eden erkeklerde 409 gende bozulmalar tespit edildi

24 Kasım 2018 21:22

Hardvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma cinsel yaşamla prostat kanseri arasında ilişki olduğunu ortaya koydu. Buna göre, boşalma sıklığına paralel olarak, kansere bitişik sağlıklı prostat dokusundaki genetik ve moleküler yapının değişkenlik gösterdiği belirlendi.

Hürriyet'ten Mesude Erşan'ın haberine göre, Harvard Üniversitesi bilim insanları, 32 bin erkekle yaptıkları ve 2 yıl önce yayınladıkları ilk araştırmalarında, genç-orta yaş dönemlerinde daha sık cinsel aktivitede bulunan erkeklerde prostat kanseri gelişme sıklığının azaldığını ortaya koymuştu. Orta yaş döneminde ayda 21 kez veya daha fazla boşaldığını söyleyen erkek grubunda, ayda 4-7 kez boşalanlara göre prostat kanseri gelişme olasılığı yüzde 50 oranında daha düşüktü. Aynı bilim insanları yeni yayınladıkları araştırmalarının ikinci ayağında genetik ve moleküler değişikliklere baktılar. Yaşları 45-73 arasında değişen ve prostat kanseri 157 hastanın ameliyatla çıkartılan prostat dokusunda incelemeler yaptı.

20.254 gen analizi

Prostat içerisindeki hem kanserli hem de henüz kansere dönüşmemiş sağlıklı prostat dokusunda 20 bin 254 adet gene ait analiz gerçekleştirdiler. Boşalma sıklığına paralel olarak, kansere bitişik sağlıklı prostat dokusundaki genetik ve moleküler yapının değişkenlik gösterdiğini ilk kez ortaya koydular. 20’li ve 40’lı yaşlarda daha seyrek boşalma tarif eden erkeklerin dokularında 409 gende bozulmalar tespit edildi.

ABD'de prostat kanseri, deri kanserinden sonra en fazla rastlanan kanser türü. Amerikan Kanser Vakfı'na göre, bu yıl 230 bin 900 yeni prostat kanseri vakası teşhis edilecek ve 29 bin 900 erkek bu kanserden hayatını kaybedecek.