Gündem

26 öğrencisine cinsel istirmarda bulunan öğretmen çocukları böyle korkutmuş: Ailenize söylemeyin, sizi evdeki kırmızı ışıklardan görürüm!

05 Ocak 2021 13:28

Antalya'da 26 ilkokul öğrencisine cinsel istismar iddiasıyla 621 yıl hapse mahkûm edilen öğretmen Mahmut Aydın Köksar'ın öğrencileri, "Anne ve babanıza bunları söylemeyin. Zaten ben sizi evlerinizdeki elektronik cihazların üzerinde bulunan kırmızı ışıklardan görürüm" diye korkuttuğu ortaya çıktı.

Antalya'nın Kepez ilçesindeki bir ilkokulda yaşanan cinsel istismar olaylarıyla ilgili Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen yıl kasım ayında karara bağlanan davada, tutuklu sanık Mahmut Aydın Köksar, 26 çocuğa karşı "nitelikli cinsel istismar" suçundan, hiçbir indirim uygulanmaksızın toplam 621 yıl hapis cezasına mahkûm edildi. Sanık ayrıca öğretmenlikten de menedildi.

Mahkeme, dava sonucuna ilişkin gerekçeli kararını açıkladı. 221 sayfalık gerekçeli kararda, tarihi cezanın ayrıntılarına yer verildi.

Cinsel istismar sırasında sanığın bazı mağdurlara, "Nasıl, hoşuna gidiyor mu?" şeklindeki söylemlerinin fiziki olarak sanığın öğrenciye cinsel saldırısı devam ederken meydana geldiği, bu sözlerin sarkıntılık değil, cinsel istismar olarak nitelendirildiğine dikkat çekildi.

Sanığın mağdur öğrencilere, "Beni şikâyet ederseniz, bu olup bitenler duyulursa mesleğimden olurum, maaşımı alamam, kendi kızlarımı okutamam. Sizler de rezil olursunuz. Ayrıca, anne ve babanıza bunları söylemeyin. Zaten ben sizi evlerinizdeki elektronik cihazların üzerinde bulunan kırmızı ışıklardan görürüm" şeklinde söylemi ile çocukların duygularını sömürdüğüne vurgu yapıldı.

Tecavüz etmeye çalışmış

Bir öğrencinin beyanında, "Organ sokmaya çalıştı, ancak ben müsaade etmedim, izin vermedim" şeklindeki anlatımının da mahkemece "vücuda organ sokmaya teşebbüs suçu" olarak kabul edildiğine işaret edildi. Yargılama boyunca herhangi bir pişmanlık duymayan sanığa indirim uygulanmadığı da belirtildi. (DHA)

TIKLAYIN | Tarihe geçen ceza; öğrencilerine cinsel istismarda bulunan öğretmene 621 yıl hapis cezası!